Vodní kámen zmizí za pár minut. Domácí směs funguje nečekaně skvěle

Vodní kámen je velmi nepříjemná záležitost. Ať už se snažíte uklízet doma sebevíc, většinou se mu neubráníte, zvlášť pokud máte tvrdou vodu. Objevuje se na skle, na zástěně u vany nebo na sprchovém koutu, na sklenicích, ale i na nerezových plochách. Zbavit se ho však není tak těžké, jak se na první pohled zdá. Zkuste některý z našich triků a uvidíte, že vás výsledek potěší.

Usazený kámen umí potrápit

Vodní kámen zanechává některé plochy viditelně zašlé a nevzhledné. Tradičně nejvíce na něj trpí domácnosti s tvrdou vodou. Vodní kámen se bohužel objevuje i přesto, že jste čistotní a svůj domov si hýčkáte. Nevěšte však hlavu. Můžete proti němu účinně zakročit a porazit ho jednou provždy.

Myslete dopředu

Usazování vodního kamene můžete zabránit ještě dřív, než k němu vůbec dojde. Stačí danou plochu preventivně ošetřit. Hlavní roli přitom hraje ocet, který je univerzálním čističem i pohlcovačem pachů a v domácnosti obvykle najde mnoho využití.

V tomto případě budete potřebovat jednu lžíci. Smíchejte ji s polovinou sklenice peroxidu vodíku, polovinou sklenice dezinfekce a dvěma sklenicemi vody. Přidejte ještě lžičku standardního prostředku na mytí nádobí. Směs nalejte do rozprašovače a protřepejte. Poté nastříkejte na vybranou plochu. U sprchového koutu se doporučuje používat tento roztok po každém sprchování. Není potřeba jej poté omývat. Vodní kámen se tu pak vůbec neusadí.

Sprchový kout nebo zástěnu u vany můžete občas vyčistit směsí teplého octa a čisticího prostředku. Rozetřete ji po celé ploše, nechte působit půl hodiny a poté opláchněte.

Foto: Shutterstock

Jak na staré usazeniny

Pokud už se vám někde vodní kámen usazovat začal, není třeba zoufat. Odstraníte ho směsí octa a destilované vody. Nanesete ji opět nejlépe pomocí rozprašovače. Nechejte působit pár desítek minut a poté pořádně vydrhněte. K tomu dobře poslouží kartáč s jemnějšími štětinami nebo hadřík a samozřejmě starý zubní kartáček na hůře dostupná místa.

Pokud by tento roztok nestačil, pozvěte si ještě jednoho univerzálního pomocníka – jedlou sodu. Smíchejte ji s vodou tak, aby se utvořila řidší pasta. Zasaženou plochu nejdřív ošetřete octem a poté naneste pastu. Nechejte ji zaschnut a potom znova postříkejte octem. Vznikne vám pěna, kterou jednoduše omyjete. Ošetřovanou plochu nezapomeňte vytřít do sucha.

Foto: Shutterstock, zdroj: Cleaningbusinesstoday

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments