Vraťte sílu vaší žehličce. Zbavte si připálenin a vodního kamene snadným trikem

Životnost žehličky může být dlouhá. Tento nepostradatelný pomocník v naší domácnosti musí být ale pravidelně udržován. Především pokud používáte žehličku s parním napařování, je třeba se zbavit vodního kamene, který se na ní usazuje. Jakmile údržbu zanedbáváte, špatně žehlí a vy začínáte přemýšlet, že si pořídíte novou. Její život můžete významně prodloužit.

Největší problémy

Nejčastějším problém při užívání napařovací žehličky bývá usazený vodní kámen. Především v případě, že do zásobníku nalíváte nedestilovanou vodu, začne se kámen postupně usazovat na tryskách. Další úskalí může být připálenina na žehlícím povrchu. I když vlastníte moderní přístroj, připálenina se může vytvořit a to především kvůli žehlení umělých vláken, která velké horko nemají příliš v lásce. Vyzkoušejte triky našich babiček.

Citron nebo soda

Tyto dva prostředky jsou  jedněmi z nejúčinnějších, které v domácnosti můžete využít. Skvěle působí na čistění pánví, zbavují lednici zápachu a rozpouští další nečistoty. Užití citronu je velmi snadné. Rozkrojte ho na dvě poloviny a důkladně jimi potřete žehlící plochu. Citronem nešetřete. Nechte ho chvilku působit a nakonec setřete vlhkým hadříkem.

Zvolíte-li jedlou sodu, stačí smíchat polévkovou lžíci sody s kávovým hrkem  teplé vody. Do této směsi namáčejte hadřík a odstraňte jím nečistoty. Nakonec opláchněte pomocí namočené houby, nepoužívejte hrubou stranu, abyste nepoškodili povrch.

Horký ocet

Další fantastickým domácím prostředkem na čistění je bílý vinný ocet. V našem případě je ideální na odstranění černých skvrn, které bývají způsobené připálením. Hadřík na čistění namočte v zahřátém octu a důkladně skvrny navlhčete. Nakonec utřete do sucha. Chcete-li se zbavit vodního kamene, přidejte několik kapek octa do rezervoáru na vodu. Pokud to děláte pravidelně, můžete touto směsí žehlit jakékoli prádlo. Používáte-li tento trik poprvé, vyžehlete jím nejprve hadřík, který nepotřebujete, dokud nebude zásobník zcela prázdný. Případné nečisty tak neulpí na oblíbeném oblečení.

Foto: Shutterstock

Zubní pasta nejen na zuby

Zubní pastu má doma skutečně každý. Kromě jiného se dá použít na čištění stříbra a perfektní je také k čistění železné části žehličky. Odstraní usazený vodní kámen na viditelných tryskách. Pastu používejte, když je žehlička dostatečně vychladlá. Stejná čistící schopnost, která působí na naše zuby, je nepostradatelná při údržbě našich domácích pomocníků.

Komplexní péče

Máte-li chuť vytvořit si domácí čistič, kterým vyřešíte problémy vaší žehličky. Připravte si směs z vymačkaného citronu, několika kapek bílého octa a dvou lžiček jedlé sody. Pokryjte jí dno žehličky, nechte chvíli působit a následně vytřete do sucha. Pro čistění parních trysek použijte vatový tamponek.

Foto: Shutterstock, zdroj: Déco

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments