Nejzdravější olej je ten, o kterém si to většina lidí vůbec nemyslí. Je nejlevnější a nejkvalitnější

O tom, který olej je nejlepší a nejzdravější, se vedou velké diskuze. Obvykle jsou v tomto ohledu zvýhodňovány nejrůznější trendové produkty, případně je situace hodnocena celkově špatně. Ukazuje se totiž, že pro lidské tělo tím vůbec nejzdravějším je olej řepkový, který je v našich končinách často podceňován až ostrakizován, což souvisí s nešetrným pěstováním řepky.

Skvělé složení oleje

Řepkový olej je obvykle získáván lisováním či extrakcí. V obchodech narazíme nejčastěji na olej rafinovaný. Skvěle se hodí na smažení, ale použít ho můžete i v salátech nebo nálevech. Hojně je používán v potravinářství, kdy tvoří nedílnou součást majonéz či margarínů

Velkou výhodou řepkového oleje je skutečnost, že obsahuje jen minimum nezdravých nasycených mastných kyselin. Naopak doslova přetéká takzvanými mononeasycenými a esenciálními omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami.

Foto: Shutterstock

Měl by být konzumován nejčastěji

Studie prokázaly pozitivní vliv řepkového oleje na lidské zdraví. Byly provedeny výzkumy, kdy se zkoumal efekt nahrazení výrobků s vysokým podílem nasycených kyselin právě řepkovým olejem. Zjistilo se, že došlo ke snížení hladiny krevních lipidů, které jsou rizikovým faktorem kardiovaskulárních onemocnění.

Zdravotní přínos řepkového oleje zmiňuje řada odborných publikací. Tento olej je například uváděn v doporučeních pro občany USA. Německá společnost pro výživu potom sestavila potravinovou pyramidu, jejíž součástí je také pyramida pro tuky a oleje. Řepkový olej je v naprostých základech této pyramidy a jako takový by měl být konzumován nejvíce.

V tomto ohledu řepkový olej překonává nejen slunečnicový či kukuřičný olej, ale také olej olivový. Jak vidno, není třeba a dokonce ani není záhodno kupovat drahé oleje, když tím nejlepším je ten nejlevnější.

Foto: Shutterstock, zdroje: Olej nad zlato, DGE, Food Navigator

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Marce
Marce
1 rok

Řepkový olej používáme roky a nemyslíme, že by měl špatný dopad na naše zdraví. Dávám ho i do pečení a jsem spokojená. Nemá žádnou pachuť.

Luboš
Luboš
1 rok

Nešetrné pěstování? Kde jste k tomu přišli? Nejspíše ve volební a vlastně stále permanentní kampani ODS, TOP09, KDU, STAN a Pirátů.

Petr Kalčev
Petr Kalčev
1 rok
Reply to  Luboš

Ty tomu musíš přece rozumět. Aby ne. S vysokou školou života a SPD průpravou. Největší líheň odborníků na všechno!

Marie
Marie
1 rok

Řepkový olej používáme už několik let,smažíme na něm když ho přidám do těsta tak není cítit něčím špatným.

Iris
Iris
1 rok

Klidně může být tento olej “nejkvalitnější” – je třeba ho prodat, že.
Nám nechutná.

Luboš
Luboš
1 rok
Reply to  Iris

Pokud jste volila SPOLU, tak vám ani chutnat nesmí. A v tom je celý problém. O tom, že olej z řepky je nejlepší, se ví dávno. Dokonce mnohem déle, než máme “demokracii”. Ve světě se řepkový olej vyrábí dlouho, dokonce si pamatuji drsný článek v Rudém právu, jak odporní kapitalistické v honbě za ziskem ničí tamním lidem zdraví a zabíjejí nevinné občany řepkovým olejem, a že v pokrokových zemích se takového hazardování bát nemusime. A teď s tim samým stupidním blábolem přišel Fiala, Pekarová, Jurečka a spol.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Luboš

Chápete psaný text?
Napsala jsem, že nám olej z řepky nechutná. S demokracií naše chutě fakt nesouvisí.
Jste idiot a vyjadřujete se jako idiot – s největší pravděpodobností také zemřete jako idiot…potřebujete to nějak dovysvětlit?

Zdeněk
Zdeněk
1 rok
Reply to  Iris

Jediný idiot jste vy, milá paní.

Eduard
Eduard
1 rok
Reply to  Zdeněk

Milý zdeněk, ako hovorí Tom Hansk vo Forestovi Gumpovi – pre hlupáka každý hlúpy, a to je aj váš prípad.

Luboš
Luboš
1 rok
Reply to  Eduard

Neměl jste to adresovat spíše paní Iris?

Eduard
Eduard
1 rok
Reply to  Zdeněk

Urážať slušných ludí choď pred miestnu krčmu, nie sem tu je slušna a inteligentná debata bez hlupákov

Radek
Radek
1 rok
Reply to  Zdeněk

To není, to jste vy

Luboš
Luboš
1 rok
Reply to  Iris

Opravdu hezká reakce. Řepkový olej je skutečně nejlepší, na tom vaše urážky nezmění nic.

Eduard
Eduard
1 rok
Reply to  Luboš

Ano ja viem, Česká a Slovenská pseudoSocialna demokracia nemôže pochopiť že niektorý politikom nejde o vlastne ego ale o budúcnosť planety sveta na ktom žijú a krajiny ktorej občania ích poslali do parlamentu.

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Iris

Samá chemie nenormálne množstvo ppstrekov.

David
David
1 rok
Reply to  Josef

V české republice je podle statistik spotřeba pesticidů na hektar jedna z nejmenších v EU Vede Německo Itálie Francie Španělsko a řepka se neošetřuje o nic víc než pšenice