Vychází levněji mytí nádobí ve dřezu, nebo v myčce? Výsledek hodně překvapil, Češi hodně chybují

Mytí nádobí je běžnou činností v každé domácnosti, ale málokdo se zamýšlí nad tím, zda je ekonomičtější a efektivnější mytí nádobí ve dřezu nebo v myčce. S rostoucími cenami energií a vody se stává tato otázka stále relevantnější. Výsledek srovnání mezi mytím nádobí ve dřezu a v myčce může být pro mnohé překvapivý.

Spotřeba vody

Podle několika studií a analýz, myčka nádobí představuje významnou úsporu vody ve srovnání s ručním mytím ve dřezu. Průměrná spotřeba vody při mytí nádobí ve dřezu se pohybuje okolo 15 litrů, pokud není myto přímo pod tekoucí vodou. Při mytí pod tekoucí vodou může tato spotřeba stoupnout až na 40 litrů na jedno umytí​​​​.

Na druhé straně, moderní myčky nádobí jsou navrženy tak, aby byly úsporné, s průměrnou spotřebou vody mezi 6 až 15 litry na jeden mycí cyklus. Tento rozdíl ve spotřebě vody je značný, zejména pokud se vezme v úvahu celkový objem spotřebované vody během delšího období.

Spotřeba energie

Spotřeba energie je dalším důležitým faktorem při rozhodování mezi mytím nádobí ve dřezu nebo v myčce. Mytí nádobí ve dřezu obvykle vyžaduje větší množství teplé vody, což znamená vyšší spotřebu energie na její ohřev. V průměru, při ručním mytí stejného množství nádobí jako v myčce, se může spotřebovat až 3,5 kWh energie​​.

Naopak, moderní myčky nádobí jsou navrženy tak, aby byly energeticky účinné. Normální cyklus mytí v myčce spotřebuje mezi 0,9 až 2,0 kWh energie. Podle zprávy organizace Energy Saving Trust je spotřeba energie a vody při jednom průměrném cyklu mytí v myčce srovnatelná s ohřevem šesti dřezů na mytí nádobí nebo vypouštění studené vody do výpusti během čekání na teplou vodu po dobu 9 minut​​.

Foto: Shutterstock

Efektivita myčky nádobí

Na základě shromážděných dat je jasné, že myčka nádobí je v průměru úspornější jak ve spotřebě vody, tak ve spotřebě energie. Toto zjištění platí obzvláště v případě, že se mytí ve dřezu provádí pod tekoucí teplou vodou. Samozřejmě, efektivita myčky nádobí závisí také na jejím správném používání, jako je například výběr ekologických programů a plného využití kapacity myčky.

Pro jednotlivce nebo malé domácnosti, kde není potřeba mytí velkého množství nádobí, může být ruční mytí efektivnější. Nicméně pro většinu domácností, zvláště ty s více členy, představuje myčka nádobí významnou úsporu jak času, tak zdrojů.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
4 měsíců

A kde mají započítanou cenu myčky? Zase chtějí prodat zboží které nikdo nechce.

Josef cinkraut
Josef cinkraut
4 měsíců

Já myji nádobí rukama, jsme 2 a s rozumem,
Spotřeba zanedbatelná….

Pata
Pata
4 měsíců

Aha. A odpis myčky při průměrné životnosti sedm osm let a mytí 12 krát do mesice je to cca deset Kc na každé mytí…

Last edited 4 měsíců by Pata
Anna
Anna
4 měsíců

Jo a kde jsou započteny prostředky na mytí, kapsle, sůl, leštidlo? Asi to nepoužívají. A 40 l vody? To ale umyjí všechno nádobí co doma najdou. 🤦

Jiří
Jiří
4 měsíců

Když je spotřeba vody v myčce 6-15 l vody a v dřezu 15 l, tak to zase takovej rozdíl není. U nás na vesnici 15 l vody stojí 1,20 a 6 l stojí 0,48 Kč. To jsou ty mezní hodnoty z článku. 200 l bojler se mi nahřívá přes tepelné čerpadlo půl hodiny a za tu půl hodinu spotřebuje cca 1 kWh, dnes tedy při mém tarifu 6,80 Kč. Jenže to je 6,80 Kč na dohřátí 200 l bojleru, že kterého spotřebuji jen 15 l teplé vody na nádobí. Myčka spotřebuje dle článku 0,9-2 kWh na nádobí. Z toho vyplývá,… Číst vice »

Stanislav Novák
Stanislav Novák
4 měsíců

V dvou členné domácnosti vyjde mytí ve dřezu levněji. Ještě se ušetří drahé mycí prostředky do myčky.

Jana
Jana
4 měsíců

Že všichni ti úžadní počtáři neustále zapomínají při provozu myčky na mycí prostředky, které jsou v dnešní době extrémě předražené. Na ruční mytí stačí pár kapek jaru.

Stanislav Novák
Stanislav Novák
4 měsíců
Reply to  Jana

Souhlas.

Anna
Anna
4 měsíců
Reply to  Jana

Asi to oni nepoužívají 😁

Miluše
Miluše
4 měsíců
Reply to  Jana

Moje řeč…

Petr
Petr
4 měsíců

Nevidím v ceně myčky započítány náklady na mycí tabletu případně chemii. To už by výhody myčky nebyly tak oslnivé.

Bob
Bob
4 měsíců

To je zase blabol. Jako vycebrat 40 l? Jeste se nam to nestalo. Jedine jeste umyt podlahy, okna a nabytek.

Jberlot
Jberlot
4 měsíců
Reply to  Bob

To je ono. Vůbec neví o čem piší..

Miluše
Miluše
4 měsíců
Reply to  Bob

Přesně…!

Jiří kuchta
Jiří kuchta
4 měsíců

Hmm, ale Amerika už byla objevena davno