Výchovné v Česku je u konce. Nejsou peníze. Jurečka oznámil, jak to důchodci schytají

Taková sláva to byla, když se v roce 2023 zavedlo takzvané výchovné. Řešilo totiž dlouhodobý problém, na který nedokázal nikdo vyzrát. A tím byla stále se zvětšující propast mezi výší důchodů v případě žen a mužů. Druzí jmenovaní pobírali stále více, jelikož jim nic nebrzdilo kariéru a navíc mohli profitovat i z vyšších platů.

Udělali to zvláštně

Výchovné to alespoň z hlediska důchodů do značné míry srovnalo. Za každé vychované dítě dostaly ženy 500 Kč k důchodu navíc. Tato částka se navíc valorizovala, tedy zvyšovala, společně s penzí. Jenže neuplynulo mnoho vody a s výchovným je v podstatě konec. Už byl představen rámec, jakým způsobem doběhne.

Pravdou je to, že navzdory velkému jásotu se tento instrument například Národní rozpočtové radě vlády nikdy nelíbil. Podle něj byl příliš drahý a nesystémový. Když tedy po pár měsících od zavedení přišla potřeba úspor napříč celým rozpočtem, a důchodovým systémem zvlášť, padlo rozhodnutí právě na zrušení čerstvého výchovného.

A aby to nevypadalo tak hloupě, sestavilo ministerstvo práce a sociálních věcí poměrně kuriózní plán, jakým se z výchovného vycouvá. Možná by nakonec bylo lepší ho zrušit okamžitě a zcela, než tohle. Ostatně, posuďte sami.

  • V roce 2027 klesne na 300 Kč
  • V roce 2028 klesne na 200 Kč
  • V roce 2029 klesne na 100 Kč
  • V roce 2030 klesne na 0 Kč

Nezajímavé náhrady

Dodejme, že toto se týká těch, kdo do penze teprve půjdou a nárok na výchovné jim vznikne. Kdo už ho dostal přiznané, tomu by mělo u důchodu zůstat. Ale ani to nebude zcela bezproblémové. Stále půjde o zvláštní složku penze, která se navíc nově nemá valorizovat. Lidem tedy zůstane pouze ta původní pětistovka, a to třeba i po deseti letech, kdy už nebude mít zdaleka tu samou hodnotu.

Čtěte také: Důchodci nevěří vlastním očím. Obchody jim zruší klíčovou věc. Budou ztracení

Je naprosto očividné, že tady se šetří ve velkém. A jen velmi malou náplastí jsou náhrady, které by měly pomoci důchody žen a mužů srovnat. Jde především o rodinný vyměřovací základ, kdy ženy v průběhu rodičovské dovolené budou dostávat důchodové pojištění, jaké je ekvivalentní k průměrné mzdě. Pomoci má také společný vyměřovací základ, na kterém se však budou muset manželé shodnout. Potom by měli dostávat přibližně stejný důchod.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Lubomír
Lubomír
1 měsíc

No, pokud se 5koalice nerozhodne pomocí korespondenční volby a falešných obálek od neexistujících voličů se u moci udržet, tak vláda psychopata Petra Fialy skončí. Další vláda sice bude mít plné ruce práce a splacení dluhů po 5koalici, ale i tak bude muset některé věci napravit co nejrychleji. Třeba aby se důchodci té nápravy vůbec dočkali.

Jan Říha
Jan Říha
1 měsíc

Souhlasím s úsporou, až si páni a dámy v poslanecké sněmovně zruší ruzné poplatky a doplatky jako ošatnové a další aktivity. Tím pádem se budou zabývat prací ataky se sníží rozvodovost ve vysokých kruzích.

Hana Nesvadbová
Hana Nesvadbová
1 měsíc

Peníze potřebujete pro Ukrajinu. Vlastní lidi okrádáte..

PRIKRYL
PRIKRYL
1 měsíc

Ten hňup a cernoprdelnik ať radši je po tichu jediný blb který jde proti lidu v duchodu

Jan
Jan
1 měsíc

Hlavně že všem odpoustej dluhy to by bylo peněz d…..i

Ladislav
Ladislav
1 měsíc

Aha, tak nejsou peníze, ale na F35, tanky a pro Ukrajinu máme peněz pořád dost vlastizrádná vládo.

Marobarva
Marobarva
1 měsíc

Ať už jde pan Jurda do řiti, laskavě si stříhají platy sami sobě. Už toho je poděláno moc.🤮

Marobarva
Marobarva
1 měsíc
Reply to  Marobarva

Ať si stříhají platy sami sobě!

Jiřina Karasová
Jiřina Karasová
1 měsíc
Reply to  Marobarva

A on se tu má někdo špatně? A proč?

Llbuše
Llbuše
1 měsíc

Hlavně že chtějí vesmírný výzkum za několik milionů