V Česku za pár dní končí oblíbené platidlo. Musíte jednat, jinak přijdete o peníze

Čas od času se stává, že jsou z oběhu vyřazena některá platidla. Děje se tak většinou proto, že již neplní svou funkci a takových případů může být celá řada. Před časem jsme se tedy dozvěděli například o tom, že v tuzemsku již nebudou platit kolky, které jsou rovněž považovány za ceninu. Platilo se s nimi převážně na úřadech, ovšem i to skončí. Bude se tam přijímat pouze hotovost nebo platební karty.

Mnoho času nezbývá

Je však pravdou, že nějaké kolky má doma jen velmi málo lidí. Jiné už je to ale s bankovkami, které máte teď poslední příležitost vyměnit. Jde prakticky o všechny nominální hodnoty, s výjimkou jediné, a to té nejvyšší. Ovšem jinak už byly bankovky z let 1995 až 1999 zneplatněny v červnu 2022, a to z rozhodnutí České národní banky.

Bylo to poměrně pochopitelné. Šlo již o staré vzory bankovek v hodnotě 100, 200, 500, 1000 a 2000 Kč. Dnem, kdy vstoupily mimo platnost, začala také běžet dvouletá lhůta, kdy je možné tyto bankovky vyměnit na pokladnách všech možných bank. Z toho logicky vyplývá, že na výměnu máte několik málo dní.

Je až překvapivé, že lidé mají tyto bankovky stále v souhrnné hodnotě dosahující miliard korun. Tady je vidět, jak má hotovost obrovskou setrvačnost. Jakmile se ve společnosti jednou rozšíří, už se stahuje jen velmi obtížně, obzvlášť jde-li o takto staré ročníky. V úvahu připadá i to, že část této hotovosti skončila někde v zahraničí, případně se zničila. Je také pravděpodobné, že spousta těchto bankovek dále vesele cirkuluje mezi lidmi a obchodníky, kteří často nějakou platnost neřeší.

Můžete se jich stále zbavit

Byla by však škoda si peníze včas nevyměnit. Reálně totiž už teď máte doma bezcenné peníze, které zkrátka neplatí a nikde by vám je neměli přijmout. Až vyprší oficiální lhůta pro bezproblémovou výměnu, bude tu ještě možnost vyměnit si tyto bankovky na pokladně ČNB. To bude možné zatím bez omezení, ovšem je otázkou, jak dlouho. Tam už pak na nějaké termíny nebude nikdo upozorňovat a něco připomínat.

Staré a neplatné bankovky se od těch, co jsou stále v platnosti, liší především šířkou stříbrného proužku, který zde slouží jako ochranný prvek. Pakliže bankovku naklopíte, starý proužek nemění barvu.

Čtěte také: Zkrachovala velká česká banka. Klienti se musí okamžitě přihlásit o peníze, jinak nedostanou ani korunu

Zajímavostí potom budiž, že tyto bankovky lze stále využívat v takzvaných vkladomatech. Jde asi o nejjednodušší způsob, jak je směnit. Jednoduše je vložte do vkladomatu a nechte připsat na svůj účet. Náhle jsou z toho platné digitální peníze.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Toscana
Toscana
1 měsíc

To se může stát jen u nás. V Německu berou stále i Marky a neomezená výměna. Se divím že za pozdní výměny nedávají pokuty.