Výchovné v Česku nečekaně končí. Došly peníze. Jurečka oznámil novinky, které pošlou důchodce do kolen

Výchovné bylo jednou z největších novinek, které důchodový systém v České republice za poslední roky zaznamenal. Spuštěno bylo s velkou parádou teprve v loňském roce a po dlouhé době šlo o něco, co lidé skutečně ocenili. Jenže nakonec celá tato akce skončí v propadlišti dějin a nahradí ji něco úplně jiného.

Všechno se omezí

Ministerstvo práce a sociálních věcí se dnes snaží působit tak, že výchovné bylo vždy zamýšleno jako přechodný krok, než se podaří nějakým systémovějším způsobem vyrovnat nerovnosti mezi důchody mužů a žen. Ty přitom neustále narůstaly a výchovné propast alespoň trochu zmenšilo.

Byly a jsou to totiž hlavně ženy, které kasírují 500 Kč za každé vychované dítě k důchodu navíc. Jenže to by se mělo už brzy začít měnit. V první fázi začne být výchovné omezováno, a to následovně:

  • Od roku 2027 se sníží na 300 Kč.
  • Od roku 2028 se sníží na 200 Kč.
  • Od roku 2029 se sníží na 100 Kč.
  • Od roku 2030 přestane být vypláceno.

To se týká těch, kteří by svůj nárok na výchovné chtěli teprve uplatnit, tedy těch, kdo do důchodu teprve vstoupí. Dobrou zprávou pro všechny, kterým byl příspěvek již přiznán, je skutečnost, že o něj nepřijdou. Ale i oni přijdou svým způsobem zkrátka. Výchovné nebude vnímáno jako pevná součást důchodu a pro účely valorizace se vždy vyjme, tudíž již v příštích letech nebude navyšováno.

Bude to jinak

Hlavním důvodem je skutečnost, že je výchovné velmi drahé a nakonec se prosadily apely Národní ekonomické rady vlády, aby bylo zrušeno. Jde tak o součást řešení v rámci důchodové reformy, jak ulevit celému systému, který je v těžkém deficitu už dnes, natožpak za pár let.

Čtěte také: Celý život se jen flákám a nic nedělám. Potom dostanu důchod 22 tisíc měsíčně. Takhle se to tady dělá

Jako náhrada jsou představovány dvě novinky, které ale výchovné dost možná nezvládnou plnohodnotně vystřídat. Předně jde o fiktivní vyměřovací základ, kdy se doba strávená na rodičovské dovolené bude započítávat ekvivalentem průměrné mzdy, což by ženám mělo pomoci. Dále tu potom bude volitelný společný vyměřovací základ pro manželé. Ti se budou moci rozhodnout, že budou mít společný účet důchodového pojištění, ze kterého jim potom bude vyplácen rovnoměrný důchod.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Lubomír
Lubomír
13 dní

Ještě někdo váhá? Jojo, vládne nám banda idiotů a zlodějů.

Josef
Josef
25 dní

To vypadá, že peníze poslali asi na Ukrajinu

Marobarva
Marobarva
24 dní
Reply to  Josef

Nevypadá, je to tak!😱🫤😖

Hany
Hany
25 dní

“Výchovné je velmi drahé”. Ale stamiliardy pro Ukrajinu (se kterou nemáme nic společného) drahé nejsou. Ty děti, Jurečko, které jsme vychovali/y, nám platí dnešní důchod. Víš to vůbec? Víš to vůbec?

Ivana
Ivana
28 dní

O co jsem horší máma že mi nedají výchovné ? Jdu do důchodu za za 4 roky a 7 měsíců, vychovala jsem dvě děti obě mají vysokou školu. Do loňského roku všichni výchovné dostali a už jim ho nevezmou, je to nespravedlivé, s mateřskou mám teď odpracováno 40 let nikdy jsem nebyla na pracáku a budu mít bídný důchod ☹️.

Květa
Květa
28 dní

Co Jurečka a tato celá vláda vymyslí, je vždy nedořešené. Proč něco navrhli a uvedli v ” život”, když nyní tvrdí, že výchovné bylo vždy zamýšleno jako přechodný krok. A muselo být p.Jurečkovi jasné , že výchovné budou hlavně pobírat rodiny s více dětmi. A kdo to je, je všem jasné, jen ne Jurečkovi a vládě.

Ivana
Ivana
28 dní
Reply to  Květa

Přesně tak normální lidi mají dvě max tři děti

FRANTIŠEK
FRANTIŠEK
29 dní

Štěpánková Štěpánková,ty jseš kráva nebeská

Chřenovák
Chřenovák
23 dní
Reply to  FRANTIŠEK

😂👍👍

Kristýna
Kristýna
29 dní

Tady se není už čemu divit vše omezují a ruší různé příspěvky. Přitom jak říkají v médiích vše mají pod kontrolu s optimismem a s úsměvem. Rači dál už nepsat. Každý si udělá sám obrázek o naší vládě co zde dělají. A co doposud zde předvedli.

Jan
Jan
28 dní
Reply to  Kristýna

Vláda zlocincu

sonjafurini@gmail.com
sonjafurini@gmail.com
28 dní
Reply to  Kristýna

Jsou to pouze výběrčí daní,bez empatie, vše si necháme líbit a s tím počítají.Nežije se v této zemi dobře!