Vyhněte se těmto 4 kuchyňským olejům. Jsou nejoblíbenější, ale do jídla upouští rakovinové chemikálie

Bohužel se nezdá, že by v dohledné době začalo ubývat případů rakoviny, ba spíše právě naopak. Toto obávané onemocnění je na konstantním vzestupu. Dnes už je přitom naprosto jasné, že ho do značné míry způsobuje životní styl a v rámci něj to, co konzumujeme. O některých potravinách víme, že jsou nezdravé, avšak v případě jiných na to postupně přicházíme.

Rostlinné tuky v podezření

Bohužel se ukazuje, že mezi potraviny, kterým bychom se měli vyhýbat, patří také některé oblíbené rostlinné oleje, jež používáme zejména v kuchyni na vaření. Zdá se, že člověku mohou uškodit výrazně více než živočišné tuky v čele s máslem či sádlem.

Celé to působí velmi složitě, vzhledem k tomu, že označeny byly zejména přírodní rostlinné oleje. Ty jsou přitom pro mnohé lidi doslova synonymem pro zdraví. Pravdou je, že když si je dáte samotné za studena, skutečně škodlivé nejsou. Problém nastává ve chvíli, kdy je vylijete na pánev a začnete na nich smažit. Tehdy totiž vznikají nejrůznější chemikálie, z nichž některé jsou rakovinotvorné. Ty se pochopitelně vsáknou i do jídla, jež pak sníme.

A o kterých kuchyňských olejích se to vlastně bavíme? Jmenovány jsou především palmový, kukuřičný, sójový, ale také slunečnicový. Tedy ten, který je v našich luzích a hájích velmi široce používaný. Obecně to však platí o drtivé většině rostlinných olejů. Čtveřice jmenovaných nicméně generuje nevíce nebezpečných chemikálií zvaných aldehydy.

Foto: Shutterstock

Využijte raději máslo

Slunečnicový olej je stálou součástí našich kuchyní, a to zejména proto, že ho lidé využívají právě ke smažení. Patří mezi ty nejlevnější a z hlediska tohoto způsobu přípravy jídla patří mezi ty nejvhodnější, tedy přinejmenším na papíře. Má totiž vysoký kouřový bod, což ho předurčuje k tomu, že se může zahřát na vysokou teplotu, aniž by se začal připalovat. Bohužel ale také obsahuje množství poly nenasycených tuků, jež vedou ke zvýšené produkci aldehydů jakmile se vystaví vysoké teplotě.

Vědci z univerzity DeMonfort prokázali, že zmíněné kuchyňské oleje obsahují dvěstěkrát více aldehydů, než jaké je množství doporučované Světovou zdravotnickou organizací.

Velmi dobře z výzkumu naopak vyšlo máslo, které vytváří jen málo aldehydů. Hodí se tedy smažit právě na něm. Stejně tak překvapil olivový olej, který však ke smažení není příliš vhodný.

Foto: Shutterstock, zdroj: Eatthis, DMU

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
1 rok

Proč olej,stačí sadlo

Petr
Petr
1 rok

Už před 30 lety jsem říkal že rostlinné tuky = Spolana Neratovice. Nejlepší na smažení je sádlo nebo přepustene máslo.