Krásný výlet v okolí Prahy. Z Roztok přes Únětice na Okoř

Únětický potok

Na sever od Prahy najdete celou řadu krásných míst, o kterých jste možná někdy slyšeli, ale třeba jste se ještě neodhodlali k jejich objevování. Jako první v našem novém (nepravidelném) seriálu s tipy na výlety můžete poznat obce Roztoky, Únětice, Statenice a Okoř. Především se ale projdete po krásné přírodě a výlet zakončíte jednou z nejznámějších zřícenin v České republice.

Trasa v kostce:

  • Trasa: Roztoky, nádraží – Únětice – Černý vůl – Statenice – Velké Přílepy – Noutenice – Okoř, zřícenina
  • Délka trasy: 4,5 km (do Únětic), 13,6 km (do Okoře)
  • Náročnost: nízká
  • Vhodné pro kočárky: ano (pouze do Únětic)

roztoky, okoř, únětice

Výlet je pochopitelně možné započít na řadě různých míst. My však jako ideální variantu volíme Roztoky u Prahy, kam se (kromě auta) dostanete autobusy č. 340 a 350 ze stanice Dejvická, případně vlakem z Masarykova nádraží. Z autobusu vystupte na stanici Roztoky, nádraží a vydejte se proti směru, odkud jste přijeli. Přibližně po 50 metrech zabočte vpravo pod hospodou a napojte se na modrou turistickou stezku. Už zde můžeme prozradit, že po modré půjdete až do cíle na Okoři, což výlet činí nenáročným na hlídání trasy.

Hned na začátku výletu se můžete kochat krásnou výstavbou starých Roztok, kde se nachází hned několik jedinečných prvorepublikových vil. Roztockým hájem dojdete až k výletní restauraci Maxmiliánka, která už bohužel nefunguje (vyhořela). Restaurace postavená ve švýcarském stylu nese jména Maxmiliána I. Mexického, bratra rakouského císaře Františka Josefa I., který byl popraven povstalci v roce 1867.

Na pivo a jídlo do Únětic

Od Maxmiliánky se napojíme na cestu Tichým údolím, které malebně lemuje Únětický potok. Cestou se kromě krásné krajiny seznámíte s pozůstatky mlýnů – čeká na vás Trojanův mlýn, Tůmův mlýn a Suchý mlýn.

Únětický potok

Přibližně po 2 km cesty dorazíme na rozcestí. Vlevo se můžete vydat do Horoměřič či Šáreckého údolí (také lze velmi doporučit). Rovně potom cesta pokračuje do Únětic. Krátce po rozcestí si můžete udělat ještě kratší, ale strmý výšlap na Alšovu vyhlídku. Kromě pěkného výhledu jsou zážitkem také letadla, která zde přelétávají neobvykle nízko a v hojném počtu.

Únětický potok

Z Alšovy vyhlídky slezeme opět dolů a pokračujeme rovně, abychom po pár stech metrech vešli do Únětic. Malebná obec skýtá několik zajímavosti, a to především gastronomického charakteru. Z našeho směru narazíme jako první na stylový Penzion u Lasíků. Ochutnat zde můžete především vyhlášené pečivo jako je borůvkový koláč a buchty, ale třeba i skvělou hrachovou polévku. O kus dále už čeká zrekonstruovaný Únětický pivovar, známý zejména milovníkům piva svou desítkou a dvanáctkou. Piv tu ale mají na čepu standardně pět a vybrat si můžete i z řady teplých jídel. Jsou hospodská, ale připravená z prvotřídních surovin na velmi dobré úrovni. Přestože tomu odpovídá i vyšší cena, připravte se na to, že na místo zde budete muset někdy čekat.

Vzhůru na zříceninu

Milovníci kratších vycházek, krásné přírody a dobré gastronomie mohou svůj výlet zakončit v Úněticích a autobusem se přesunout zpět do Prahy, případně se otočit zpět do Roztok. Na chodce však delší část výletu teprve čeká.

Z Únětického pivovaru vyjdeme směrem do centra a po 100 metrech odbočíme doleva, opět na modrou turistickou stezku. Na této cestě se seznámíme s dalšími středočeskými obcemi jako jsou Černý vůl, Statenice, Velké Přílepy a Noutonice.

V obci Okoř si můžete prohlédnout hezky zrenovované domy a pochopitelně především slavnou zříceninu, kde se na jaře a v létě konají nejrůznější šermířská klání a v srpnu pak také tradičně Festival Okoř.

hrad okoř

Z Okoře nás zpět do Prahy odveze autobus č. 350, kterému to na Dejvickou trvá příjemných 47 minut.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments