Vypěstujte si citronovník v hrníčku. Je to snadné a doma vám porostou citrony

Citronovník si můžete vypěstovat i z běžného citronu, který si koupíte v obchodě. Bude ale potřeba rostlinu roubovat.

Specifické pěstování citrusů

Milovníci citrusových plodů si oblíbili pěstování citronů z jadérek. Nejedná se o obtížný postup, zvládne jej i začínající zahrádkář. Pěstování ze semínek ale má určitá specifika, která je nutno dodržet. Když se budete držet správného postupu, budete mít doma exotický citronovník.

Přichystejte semínka pro výsev

Snažte se vybírat ta největší semínka z vašeho citronu, dbejte na to, aby neměla kaz. Očistěte je od vnějšího obalu a poté je vložte na celý týden do vody. Tím se nastartují procesy a započne prvotní klíčení. Samozřejmě u semínek denně vyměňujte vodu, aby nedošlo k jejímu zkažení a tím také ke znehodnocení semínek. Přidat můžete i jednu kapku hypermanganu do vody, ale to stačí až pro poslední den.

Hurá na výsev

Zeminu pro citrusové plody zakoupíte v obchodě, můžete si ji ale vytvořit i sami. Budete potřebovat jeden díl humusu a jeden díl zahradní zeminy. K tomu přidejte trochu písku a rašeliny. Dno květináče vyplňte drenážní vrstvou zahraňující usazování vody. Použijte například malé kamínky, nebo pár ořechových skořápek. Semínka zasaďte špičatým koncem dolů, asi dva centimetry pod povrch. Zalévejte rozprašovačem, přikryjte potravinovou fólií.

Foto: Shutterstock

Péče o rostlinu

Citronovník pomalu vyrašil a roste. Po dvou letech je potřeba rostlinu seříznout, což podpoří její větvení. Květináč každý den kousek otáčejte, aby se rostlina nenakláněla za sluncem. Přesazujte jednou ročně, ideálně v létě. Nový květináč by vždy měl být o trochu větší, ne však o moc. Na čtyřletou sazenici naroubujte větvičku z jiného citrusu. Pokud se rostlina nenaroubuje, květů se dočkáte až po mnoha letech.

Citronovník bude kvést zhruba v době, kdy má již plně vyvinutých alespoň 15 listů.

Foto: Shutterstock, zdroj: Almanac

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments