Vypěstujte si vlastní ananasovník, který vám bude neustále plodit. Stačí vám zakoupit jeden ananas

Máte rádi ananas? Zkuste jej příště zužitkovat celý. Užijete si jeho sladkou dužninu plnou blahodárných živin, slupku přidáte do kompostu a jeho zelenou část můžete zasadit. Ananasovník je totiž nádherná, dekorativní, pokojová rostlina se snadnou péčí. Přidáte jen vhodný květináč a substrát na pokojové rostliny.

Ananasovník

Zkuste si snadno vypěstovat doma nádhernou pokojovku. Rostlina s názvem ananasovník sice patří do čeledi broméliovitých neboli bromeliaceae, ale od dalších bromélií, které rostou většinou ve větvích stromů, se dost liší. Ananasovník totiž roste klasicky v půdě a vytváří hodně širokou listovou růžici. Jen si u něj musíte dát pozor na ostré trny na listech. Květy má nenápadné, ale na jaře vytváří sladké plody.

Jak správně vybrat ananas

Zdravý a chutný plod ananasu, který si můžete i zasadit, je třeba správně vybrat. Pak si ho ze zakoupeného plodu můžete zkusit vypěstovat. Nemusí být moc velký a důležitý v tomto případě není ani jeho tvar. Musíte ovšem dbát na to, aby měl krásné zelené listy, byl čerstvý a nepřezrálý, jeho listová růžice měla zdravý a nepoškozený střed, ze kterého nejdou středové listy jednotlivě volně vytrhnout.

Foto: Shutterstock

Co dělat, aby ananas nezahníval

Vrcholovou růžici oddělte kroucením od plodu, nebo ji můžete jemně odříznout. Pak ale musíte oddělit veškerou dužinu, která ve vodě často zahnívá. Růžici opláchněte pod proudem tekoucí vody a pak z ní opatrně odtrhněte poslední asi 4 řady listů. Listovou růžici ponořte do nádoby s odstátou nebo vyhladnutou převařenou vodou do hloubky 1 až 2 cm, pravidelně ji dolévejte a dejte ji mimo dosah přímého světla.

Jak zasadit ananasovník

Dostatečně rozvinutý kořenový systém se vytvoří asi za 1 až 2 měsíce. Do běžného zahradnického substrátu na pokojové rostliny přidejte říční písek v poměru 2 : 1. Nezasazujte rostlinu moc hluboko a umístěte na světlé okno, klidně na parapet nad radiátorem. Po 3 letech vám vytvoří první plod, který zraje asi 5 až 6 měsíců. Další odnože odebírejte. Celoročně jej přihnojujte a pravidelně zalévejte odstátou vodou.

Foto: Shutterstock, zdroj: Masterclass

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Stáleplodící ananasovník? 😀 😀 😀 to určitě 😛
Po odplození je mateřská rostlina na nic – můžete ale ze svého ananasu zase zasadit růžici.
Autorko, vám myšlení moc nejde, že? To je asi důvod, proč se neživíte prací, jako většina normálních lidí, ale sepisováním nesmyslů – které neumíte ani pořádně opsat!

Stanislav
Stanislav
2 let
Reply to  Iris

Malinko bych nesouhlasil že je mateřská rostlina na nic. Po odplozeni začne vytvářet spoustu odnoží, které se dají s vysokou úspěšností rozsazovat. Z jedné rostliny se mi povedlo zakořenit 18 nových. Vlastní zkušenost.