Vyřešte problém s usínáním a zaberte během pár minut. Není to nic složitého, pomohou osvědčené metody

Pravidelný a kvalitní spánek je jednou z nejdůležitějších věcí, abychom mohli fungovat. Pokud máte potíže se spaním, poradíme vám, usnout do dvou minut.

Americká armáda vypozorovala u stíhacích pilotů během 2. světové války, že u nich nedostatek spánku z důvodu stresu zvyšuje únavu natolik, že se nedokáží správně rozhodovat a pak tím ohrožují životy. Proto vyvinula metodu, díky které piloti usnuli do 2 minut i za hlasité střelby. Technika odhalená v knize „Relax and Win: Championship Performance“ zafungovala u 96 % pilotů už po 6 týdnech tréninku.

Začněte uvolněním obličeje

Zavřete oči a začněte zhluboka dýchat. Uvolněte všech 43 svalů ve tváři. Při výdechu si všimněte, jak se uvolnily čelisti, ústa i jazyk zaťaté stresem. Soustřeďte se na uvolnění očí, nesvírejte víčka a nechte je volně zapadnout do důlků. To vyšle tělu signál, že je čas odpočívat a spát.

Uvolněte ramena a ruce

Uvolněte od stresu ramena a krční svaly. Nechte je klesnout tak nízko, jak to jde. Pak ucítíte uvolnění v zadní části krku. Pokračujte uvolňováním paží a rukou, začněte tou, která je dominantní, pak přesuňte pozornost ke druhé paži. Pokud se vám nedaří uvolnit svaly, napněte bicepsy a povolte. Stejně uvolněte předloktí, zápěstí a prsty

Uvolněte nohy

Začněte uvolňovat pravé stehno a nechte ho rozplynout do podložky. Pokračujte lýtkem a kotníkem, postupně ucítíte, jak je noha čím dál těžší a prsty na nohách padají do strany. Vše opakujte u druhé nohy. Každý sval v těle, od obličeje až po špičky prstů už bude uvolněný.

Vyčistěte i svou mysl

Posledním krokem, jak usnout, je vyhnat z hlavy tíživé myšlenky. Zkuste na 10 vteřin vůbec na nic nemyslet. Snažte se zablokovat veškeré pozitivní i negativní myšlenky. Jinak se vám svaly napnou a nepodaří se vám usnout. Pokud se vám to podaří, rychle usnete. Celý proces by vám neměl zabrat více než 2 minuty.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments