Vyřizování emailů ve volném čase způsobuje stres

Domácí technologie, jako je chytrý telefon, tablet či chytrá domácnost, postupně proniká do našich životů, stejně tak jako nepřetržité vyřizování emailů. Technologie zásadně vylepšují náš život…ehm…skutečně jej vylepšují? Technologie způsobují stres – takzvaný technostres.

Příznaky

Technostres vzniká tehdy, když se díky mnoha technologiím, například na pracovišti, nemůžeme soustředit na nic jiného, než na tyto technologie. Samotný termín – technostres – vznikl už v roce 1984, vymyslel jej psychoterapeut Craig Brode.

K příznakům také patří bolesti pohybového aparátu a očí, přičemž zahrnují i psychické problémy (nespavost, špatná soustředěnost, noční můry, psychosomatické potíže). Tohle všechno může vést až k úplnému odmítání digitálních technologií a ke strachu ze selhání.

Home office

V dnešní době se mnoho lidí zaměřilo na absolutní volnost v práci. Místo docházení do práce tedy mají home office, což přináší sice mnoho výhod, avšak vede to k neustálému kontrolování emailů, a to i večer či v noci…často i na dovolené. Z toho vzniká další stres. Stres z toho, že emaily musíme kontrolovat neustále a že máme reagovat okamžitě.

Pokud tedy máme home office, je nejlepší nastavit si pevnou pracovní dobu, no a mimo její trvání už nepracovat.

Informační přehlcenost

Krom ze stresu z využívání technologií přichází i stres z obrovského přehlcení informacemi, na což dnes trpí obrovská spousta lidí. Podle některých studií denně nasajeme informace v hodnotě 75 GB, a to ne jen z internetu, ale také z televize, rozhlasů, tabletů. Jde o 200 slov za den (audio i psané).

Proto mějte přesně stanovenou pracovní dobu a mimo ni nepracujte. Mějte nějaké zájmy a koníčky, které rozhodně nezahrnují digitální technologie. Sportujte, a to pokud možno bez telefonu. Vystavujte se osobní komunikaci před komunikací na emailu, alespoň pokud je to možné. A před spaním? Nejméně hodinu offline.

Autor: Radek Chlup

Externí autor magazínu AAzdraví.cz.