Výrobci praček dělají lidem naschvály. Češi netuší, že tyhle programy jim způsobí jen problémy

Marketing ví, jak na nás. Chceme si koupit spotřebič a místo toho, abychom se zaměřili na to podstatné, necháme se velice snadno uchvátit kvantem funkcí, o kterých jsme doteď ani netušili, že existují. Také výrobci praček se vydávají touto cestou.

Ruku na srdce, kolik z funkcí, kterými vaše pračka disponuje, reálně využíváte? Nejspíš jste se museli běžet podívat, co všechno vaše pračka vlastně dokáže, protože perete jen bavlnu, syntetiku, jemné a maximálně tak měníte teplotu a otáčky. Přečtěte si, které výdobytky moderního praní jsou zbytečné, tudíž si za ně netřeba připlácet. Pračku můžete koupit obyčejnější a ušetřit na něco jiného.

Ruční praní vs. jemné prádlo

Mnoho praček je vybaveno jak program pro ruční praní, tak pro praní jemného prádla. To je úplně zbytečné. Bohatě postačí program jeden nebo druhý, rozdíl je skutečně minimální. A jen tak mezi námi, jemné prádlo, pokud teda risknete hodit ho do pračky, vám úplně stejně vypere i syntetika na 30 ° a co nejnižší otáčky.

Džíny, košile a spol.

Někteří prodejci mají pocit, že vás získají, když u kolečka, kterým na pračce volíte programy, najdete speciální program na džíny nebo třeba košile. Ano, bezpochyby jde o nádherný reklamní tah, nicméně mechanismus praní bude úplně stejný jako třeba u bavlny nebo syntetiky na 40 °. Zkrátka nic, bez čeho byste se neobešli.

Foto: Shutterstock

Černé prádlo

Jistě, z černého prádla se často po delším čase stane tmavě šedé. To ale nebude vina vaší pračky, která nemá speciální cyklus pro černé prádlo. Pokud chcete zachovat černočernou barvu oblečení, nepotřebujete speciální program. Bohatě vám postačí kvalitní prací prostředek určený na černé prádlo. Hlavně perte společně skutečně jen prádlo černé a dohlížejte také na čistotu vaší pračky. Jen čistá pračka, o kterou pečujete, vám nebude ničit prádlo.

Sušení

Pračka není sušička. Někdy se tak sice tváří, a proto nám výrobci dopřávají i programy spojené s vysušováním prádla, ale nenechte se zmást, pračka vám prádlo nevysuší. Ano, můžete si trochu pomoci, ale to koneckonců vyřeší i další cyklus odstřeďování.

Třešnička na dortu – rajčata a víno

Asi tomu nebudete ani věřit, ale některé pračky mají v základním výběru programů dokonce speciální cyklus na skvrny od rajčat a od červeného vína. Něco, co využijete jednou za uherský rok, pokud si vůbec vzpomenete. I když…možná, že až se hluboce začtete do manuálu k vaší pračce, budete jednu, dvě deci červeného potřebovat.

Foto: Shutterstock, Zdroj: ukwhitegoods.co.uk, navod-k-obsluze.cz, zbozi.cz

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments