Vyrobte si domácího krtka. Je mnohem účinnější než ty slaboučké z obchodu a nestojí skoro nic

V obchodě můžeme koupit tzv. „krtka“, který obsahuje hydroxid sodný v podobě malých perliček, anebo gel na čištění potrubí. Ten je jemnější a můžeme ho použít i na hliník. Další způsob, jak vyčistit odpad, je použití domácí účinné směsi s jedlou sodou. Čisticí prostředek na odpady si můžeme vyrobit i z jedlé sody.

Využití jedlé sody

Jedlá soda je univerzální pomocník při úklidu. Jestliže jí přisypete k pracímu prášku, změkčíte vodu a praní bude účinnější. Pomáhá s odstraněním vodního kamene, má významné bělicí účinky a odstraňuje nepříjemné pachy.

Výroba čisticího prostředku

Na výrobu čisticího prostředku budete potřebovat 150 g jedlé sody. Pokud nemáte váhu, odměřte 5 opravdu vrchovatých lžic. Množství se nebojte, radši dejte o něco více.

Sodu vsypejte na mírně rozehřátou pánev a chvilku míchejte. Pro jistotu radši otevřete okno nebo zapněte digestoř, soda není zrovna nejpříjemnější odér. Tímto nastartujete proces vápnění, a prostředek tak bude účinnější. Po několika minutách by soda měla mít jemnější strukturu.

Poté ji odstavte z plotny a přesypejte ihned do nějaké misky. Pánev totiž peče i po vypnutí plynu nebo elektřiny a sodu byste mohli spálit. Po zchladnutí smíchejte sodu s 200 ml vody, což odpovídá jedné menší skleničce nebo šálku od cappuccina. Množství nemusí mít naměřené přesně.

Foto: Shutterstock

Aplikace

Míchejte tak dlouho, dokud se prášek nerozpustí, a nalijte roztok do odpadu ve dřezu, umyvadle, sprše či vaně. Každých 150 g sody na jeden odpad. Nechte působit nejméně dvě hodiny nebo klidně přes noc a propláchněte silným proudem vody.

Měl by zmizet zápach a pročistit se staré nánosy špíny, zabarvení, rez. Také zjistíte, že se odpad uvolnil a odtéká. Kdykoli tedy, pokud doma nemáte vaše oblíbené prostředky, stačí použít jedlou sodu, a po agresivních prostředcích sáhnout jenom občas. Je to zároveň i levnější řešení problému.

Foto: Shutterstock

Autor: Martina Hokszová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments