Dokonalá ochrana před hmyzem. Tajný domácí roztok vytvoří doslova neviditelný štít

S vysokými teplotami nás začíná trápit i obtížný hmyz. Nejčastěji se jedná o komáry, ovády hovězí, lidově také známé jako „hovada“ a další živočichy, kteří nám znepříjemňují pobyt u vody, v lese nebo při večerních posezeních. V domácnostech se také více objevují mouchy, které nalétávají na moučníky a sladké ovoce. Zachránit vás může domácí repelent nebo roztok, který váš dům ochrání.

Domácí repelent, voní a ochrání

Nejste-li fanouškem v obchodě kupovaných repelentů, můžete se spolehnout na léty ověřené esenciální oleje. Kromě repelentních účinků využijete i jejich schopnost provonět a osvěžit mysl. Mezi nejúčinnější patří citronela, levandule, geránium a další citronově vonící oleje. Při přípravě domácího repelentního osvěžovače budete potřebovat 50 ml vysokoprocentního alkoholu, 20 kapek esenciálního oleje z geránia, 15 kapek citronely, 10 kapek citronového eukalyptu a stejné množství levandule. Nejprve nalijte do lahvičky alkohol a poté esenciální olej. Uzavřete ji pumpičkou se sprejem a důkladně protřepejte. Směs můžete nastříkat na oblečení nebo ložní prádlo. Vydrží asi 3 hodiny.

Zakažte jim vstup

Jedním z ověřených receptů proti hmyzu je ocet. Nechcete-li, aby hmyz pronikl do vašeho domu, smíchejte půl hrníčku bílého vinného octa s hrníčkem vody. Směs pomocí rozprašovače nastříkejte na dveře, parapet a rámy oken. V případě, že budete chtít odlákat mravence, položte na daná místa česnek, kterému se rádi vyhnou. Účinné je také pěstování bazalky a její umístění na parapet. Nepříjemní návštěvníci její pach nemají rádi.

Foto: Shutterstock

Pečujte o své tělo

Milujete-li příjemnou vůni bylinek, chcete pečovat o své tělo a vyžadujete od své vůně něco víc, vytvořte si ji doma a užijte si i jejího repelentního účinku. Pořiďte si 5 gramů rostlinného oleje z meruňkových jader, 2 gramy včelího vosku, 4 kapky esenciálního oleje z citronely, 2 kapky oleje z geránia a stejné množství lemongras. Ve vodní lázni rozpusťte vosk a rostlinný olej, při chladnutí pak přimíchejte esenciální oleje. Přelijte do 10 mililitrové nádoby. Nechte ztuhnout. Před použitím vždy rozemněte zrnko směsi mezi prsty a potřete na místech, která chcete před hmyzem ochránit. Může také sloužit jako přírodní parfém.

Foto: Shutterstock, zdroj: Femme Actuelle

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments