Vyrobte si přírodní lék na okurky. 10 kapek ochrání před nemocemi a zajistí úrodu až do podzimu

Těšíte se na okurky z vlastní zahrádky? Jestliže patříte mezi zkušené zahrádkáře, jistě už jste po těch letech vyzkoušeli spoustu triků a máte své postupy, jak je vypěstovat. Pokud však začínáte, možná vás potěší pár tipů, jak s okurkami naložit, abyste měli zdravou a bohatou úrodu.

Vybírejte, kam budete sázet

Okurky jsou hodně citlivé na místo, kam je vysazujete. Těžko nesou, pokud jste v záhoně rok předtím pěstovali třeba rajčata, cukety nebo melouny. Také není vhodné vysazovat okurky na stejné místo dva roky za sebou. Nejlepší je sázet do záhonu, který v předcházející sezóně odpočíval – pak budete mít jistotu, že se na ně nepřenesou žádné nemoci ani plísně a že nebudou strádat kvůli špatně vyživené půdě.

Půda, do které okurky sázíte, by měla být mírně kyselá. Rozhodně ne zásaditá, pozor však i na překyselení.

Nezapomeňte používat co nejkvalitnější kompost – půda bude díky němu vyhřátá, což okurky potřebují, a dobře vyživená.

Dopřejte jim pár kapek jódu každý měsíc

Jód okurky ochrání a zároveň i pomůže půdě kolem nich. Stačí jednou měsíčně rozpustit deset kapek jódu v litru vody a zalít s ním okurkové zákony.

Je to velmi jednoduchá prevence proti nemocím, na které by okurky mohly trpět, a nemusíte ani používat žádné chemické přípravky. Uvidíte, že se vašim rostlinám bude dařit jako nikdy a odmění se vám bohatou úrodou.

Foto: Shutterstock

Zalévejte teplou odstátou vodou

Pozor na zalévání! Zaprvé okurky nesmíte nechat uschnout, to je jasné, ale neprospěje jim ani přílišná vlhkost. Voda, kterou zaléváte, by měla mít mezi 20 a 30 °C, studenější voda by mohla okurkám ublížit. Ideální také je nechat vodu na zalévání odstát někde v zahradním sudu nebo v konvích, než ji budete používat.

Ve skleníku, v záhonu nebo na balkoně?

Nejčastěji se okurky asi pěstují ve skleníku či foliovníku, protože jim tam můžeme vytvořit vhodné klima, ve kterém se jim bude dařit. Rozhodně však můžete vyzkoušet zasázet je i běžně do záhonu nebo je zkusit vypěstovat na balkoně. S dobrou péčí získáte dobrou úrodu kdekoli.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments