Vysoký cholesterol se může prvně projevit na obličeji. Sledujte důležitý signál

Vysoký cholesterol často nemá žádné příznaky. Můžete ho ale poznat na obličeji. Sledujte signály, které vám prozradí jeho přítomnost, i když o něm nevíte. Jak uvádí server Medical News Today, vysoká hladina cholesterolu se může odrazit i ve tváři.

Pokud má někdo vysoký cholesterol, v jeho krvi se nachází mnoho této tukové látky. Cholesterol se také hromadí v tepnách, což může způsobit jejich ucpání. Může vyvolat i mozkovou příhodu nebo infarkt.

Jak poznat vysoký cholesterol

Přesně identifikovat hladinu vysokého cholesterolu může krevní test u lékaře a to i v rámci preventivní prohlídky. Doporučujeme jej zejména tehdy, pokud jste ještě nebyli na krevním testu a máte více než 40 let. Nechte si jej udělat i při nadváze, nebo pokud máte v rodině někoho s problémy s vysokým cholesterolem nebo s kardiovaskulárními potížemi se srdcem.

Cholesterol se projeví na tváři

Dlouhodobě vysoká hladina cholesterolu se projeví i na povrchu. Často má formu Xanthelasma neboli tukové usazeniny v podkoží, s ostře ohraničenými žlutavými shluky cholesterolu pod kůží, obvykle na očních víčkách nebo kolem nich. Malé výrůstky mohou tvář nehezky znetvořit, i když nebolí, jak upozorňuje server WebMD.

Pokud se v okolí očí náhle vytvoří tukové usazeniny známé jako Xanthelasma, jde dost možná o znak vysokého cholesterolu. / Foto: Shutterstock

Jak snížit vysoký cholesterol

Důležitá je změna životního stylu, která cholesterol sníží na zdravou hladinu. Existuje i několik potravin, které přispívají ke snížení cholesterolu. Nutné je snížení množství konzumace nasycených tuků a jejich nahrazení nenasycenými tuky. Nasycený tuk je v másle, sádle, tučném mase a sýrech.

Vhodná je středomořská strava

Vsaďte na rostlinné oleje, hlavně olivový, slunečnicový, kukuřičný, řepkový, ořechový a oleje ze semínek. Přidejte avokádo, ořechy, mandle, semínka a také mořské mastné ryby, které jsou zdrojem zdravých nenasycených tuků, konkrétně omega-3. Dejte si 2 porce ryb týdně. Důležitý je i vysoký obsah zeleniny, ovoce, luštěnin, celozrnných či semolinových obilovin. Snižte příjem masa a mléčných pokrmů. Pomůže i aktivní životní styl, jako chůze, cyklistika a energičtější cvičení. 150-minutová mírná aerobní aktivita týdně může snížit hladinu cholesterolu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Medical News Today, WebMD, Healthline

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments