Vysoký cholesterol se projeví ztrátou ochlupení na třech místech těla. Rozpoznejte nebezpečný stav

Vysoký cholesterol se stává metlou lidstva. Je to dáno především nezdravým životním stylem, kdy se málo hýbeme a naopak konzumujeme potraviny, které cholesterol zvyšují. Ten pak pro změnu postupně ucpává cévy a nakonec může přivodit kritický stav. Velkým problémem přitom je, že vysoký cholesterol nikterak nebolí a obecně je obtížné ho rozpoznat. Určité indikátory však přeci jen existují.

Ucpávající se tepny

Je třeba znát způsob, kterým cholesterol devastuje lidské tělo. Jakmile ho začne být v těle hodně, působí kornatění tepen, zejména potom v nohách. To následně omezí přísun krve do svalů a dalších tkání, což způsobí sled nepříznivých příznaků. Formálně tomu říkáme onemocnění periferních tepen (PAD). Mnoho lidí ani v tomto případě nemá příznaky, ale je to spíše dáno tím, že neví, kde hledat. Tento stav se totiž už na těle začíná podepisovat. Způsobuje například ztrátu ochlupení na chodidlech, prstech u nohou a samotných nohách, jak uvádí zdravotnická organizace Bupa.

Nejběžnějším příznakem onemocnění periferních tepen je křečovitá bolest a únava či bolest v lýtku při chůzi, na schodech či při cvičení,” uvádí experti.

Foto: Shutterstock

Jak snížit cholesterol

PAD je diagnózou, která je přímo spojena s vysokým cholesterolem. Pokud se tak chcete zbavit tohoto přidruženého onemocnění, je třeba nejprve snížit hladinu cholesterolu v těle. Ze všeho nejdříve byste si tak měli udělat laboratorní rozbor a s pomocí lékaře zjistit, jak moc je váš problém závažný.

Nejúčinnější zbraní proti vysokému cholesterolu je zdravé a vyvážené stravování doplněné o pravidelné cvičení. Můžete být až překvapeni, jak obrovský rozdíl v cholesterolu udělá strava. Pokud tak dokážete jíst zdravě, možná se i vyhnete nutnosti brát prášky.

Důležité je především najít rovnováhu v různých typech tuků, které vám pomohou udržovat stabilní hladiny cholesterolu a triglyceridů, což je zase jiný krevní tuk a v důsledku toho i zdravé srdce.

Foto: Shutterstock, zdroj: Bupa, Express

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Carp
Carp
2 let

Dobrý den. Předpokládám, že jde jen o chybu překladu, ale na chodidlech se u normálních zdravých osob ochlupení nevyskytuje. Běžné je u hobitů (viz Tolkien).
A s tím cholesterolem to také není tak jednoznačné. Bez něj nejsme schopni přežít. Při posuzování cholesterolu je třeba brát v potaz jeho chemické složení, hlavně podíl nízkodenzitního lipoproteinu.

jariel231
jariel231
2 let

Paní výživová poradkyně.
Možná, že jste v tom co děláte dobrá, ale stavíte na špatných základech o cholesterolu. Cholesterol je nezbytná látka k životu. Stravou si ho horko těžko udržíte ve stanovených limitech. Tělo si ho vyrábí samo. Vyrábí si ho z nějakého důvodu. Může ho použít na záplatování cév, či snižuje zánětlivost organizmu. V některých případech snižováním cholesterolu jdeme proti tělu. Naše těla jsou chytřejší, jak všichni vědci dohromady. Neodborná medikace způsobuje trvale vychýlení organizmu ze svého samoléčení, a následného dalšího medikování, aby se tělo dostalo zpět. To ovšem způsobuje množení nemocí z vedlejších účinků farmak.

Karel
Karel
2 let
Reply to  jariel231

Tak tomuto vysvětlení bych také spíše věřil, než do sebe rvát chemické léky. Já raději užívám Omegu 3.

milča
milča
2 let
Reply to  Karel

Užívala jsem předepsané léky.Strašné svědění těla a bolest kloubů.Prý je musím užívat do smrti.Prostě jsem statiny nesnesla ani při výmněně za jiný z jiné řady.Tak jsem si na radu mojí lékárny koupila Cholestmizin a nepříjemné příznaky zmizely.Snížil se mi cholesterol po dvou balení.