Vysoký cholesterol se projeví zvláštním symptomem na noze. Ukazuje, že tepny jsou již zanešené tukem

Vysoký cholesterol se obvykle neprojevuje nějakými viditelnými příznaky, což je možná ten největší problém tohoto vážného stavu. Ačkoliv uvnitř ničí vaše tělo, vy se o tom jen tak nedozvíte. Tedy pokud si nedojdete na pravidelnou prohlídku k lékaři, který zvýšenou hladinu cholesterolu odhalí jednoduchým krevním testem.

První postižená místa

Cholesterol se obvykle ozve, až když v těle něco napáchá. Lidé se tak o něm nejčastěji dozví v důsledku takzvaného onemocnění periferních tepen (PAD), které už s sebou nějaké ty symptomy nese. Bohužel už to ale také znamená, že krevní průtok v některých tepnách je omezený.

Onemocnění periferních tepen se objevuje tehdy, kdy cholesterolový tuk začne významně ucpávat tepny, které se starají o zásobování orgánů a tkání krví. V prví fázi se tato nemoc projeví na nohách, konkrétně pak lýtkách, stehnech a hýždích.

Podle informací americké Cleveland Clinic nemá polovina lidí, u kterých se rozvinulo onemocnění periferních tepen, žádné větší symptomy, ale velmi často se objevuje bolest či diskomfort v nohách. Právě tam totiž k ucpávání tepen dochází nejdříve.

Můžete se také cítit slabí nebo unavení při chůzi. Postižené části vašich nohou zahrnují hýždě, lýtka a stehna. PAD se může rozvíjet po značnou část života a příznaky začnou být markantní až později,” uvádí Cleveland Clinic.

Foto: Shutterstock

Výrazně omezený průtok krve

U řady lidí se symptomy neprojeví do chvíle, dokud se tepny nezúží o významných 60 %. Každopádně platí, že na nepohodlí nohou je třeba si dávat velký pozor, protože může značit více než jen únavu. A to zejména tehdy, když je dlouhodobé a objevuje se i v klidu.

Tento typ cyklické bolesti je způsoben omezeným průtokem krve ke svalům nohou a odeznívá, když jsou nohy v klidu, protože pak potřebují méně krve,” uvádějí experti. Když už se ale bolest objeví i v klidovém režimu, znamená to závažné omezení krevního průtoku.

Lidé mohou pociťovat také chlad v končetinách, zejména na chodidlech, stejně jako zvláštně zbarvenou kůži. Ve zvýšené míře se objevují také infekce či rány, které se nechtějí zahojit.

Symptomy onemocnění periferních tepen se obvykle rozvíjejí pomalu a postupem času. Pakliže vás příznaky přepadnou náhle, případně se rychle horší, může to znamenat, že potřebujete okamžitou pomoc.

Foto: Shutterstock, zdroje: Cleveland Clinic, CDC

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments