Vysoký krevní tlak zpočátku nebolí, je to plíživý zabiják. Rozpoznejte ho, dokud je čas

Co je příčinou čtvrtiny úmrtí lidí nad 40 let? Není to rakovina. Je to vysoký krevní tlak a nemoci, které jsou způsobené vysokým krevním tlakem. Sáhněte po záchranné brzdě včas. Postarejte se o snížení tlaku.

Hypertenze, vysoký krevní tlak

Krevní tlak je zodpovědný za průtok krve cévami a za zásobování veškerých tělních orgánů krví. Za vysoký krevní tlak se považuje hodnota nad 140/90, ačkoliv hodnoty zdravého krevního tlaku jsou nižší.

Co způsobuje vysoký krevní tlak

Vysokým krevním tlakem trpí často osoby s nadváhou, užívající nadměrné množství soli či alkoholu, kuřáci a osoby vystavené velké stresové zátěži. Roli hraje i genetická predispozice. Někdy je příčinou konkrétní onemocnění, jako úzké ledvinové kanálky či hormonální poruchy. S vysokým krevním tlakem se potkávají těhotné ženy.

Jak se projeví vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak znamená, že se část tuku ukládá do stěn tepen a ty se postupně zužují. Levá srdeční komora musí pumpovat mnohem více, proti vysokému tlaku a tím dochází k jejímu rychlému opotřebení.

Dotčená osoba vysoký krevní tlak buď nevnímá vůbec nebo pociťuje únavu, snížený výkon, bolest hlavy nebo její časté točení. Příznakem může být i pocení, šumění v uších, otoky nohou, dušnost a poruchy vidění.

Nemoci způsobené vysokým krevním tlakem

Kornatění tepen je přímým důsledkem vysokého krevního tlaku. Poškozování trvá delší čas a končí uzavřením přívodu krve do některého z důležitých orgánů. Následuje infarkt či mrtvice. S vysokým krevním tlakem máte vyšší pravděpodobnost onemocnění ledvin, potíží v intimní oblasti, nemocí srdce i očí.

Jak se zbavit vysokého krevního tlaku

Změna musí proběhnout jako komplexní. Je třeba nastolit zdravější životní styl, vyhnout se stresovým situacím, alkoholu, soli a tučným jídlům. Nutný je pravidelný pohyb, naprostým minimem pro zlepšení je 30 minut rychlé chůze třikrát týdně.

Foto: Freepik

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments