Vysvícenou LED žárovku nikdy nevyhazujte. Během chvilky bude jako nová

LED žárovky jsou šetrné k životnímu prostředí, a mohou nám přinést výraznou finanční úsporu. Aktuálně jde o nejúspornější formu svícení, a vzhledem k neustále se zvyšujícím cenám energie se jejich pořízení vyplatí. Pokud doma máte ještě klasické žárovky, je právě nyní ideální čas je vyměnit.

Delší životnost

Co vás může na první pohled odradit je vyšší pořizovací cena. Nicméně díky jejich životnosti se jejich nákup vyplatí. Klasická žárovka vydrží svítit okolo 1000 hodin, ale úspornější LED žárovka 10 000 – 50 000 hodin. Rozdíl je tedy diametrální.

I LED žárovka se může poškodit

Bohužel i u tohoto typu žárovky hrozí, že dojde k poškození, a přestane svítit. Co v takovém případě dělat? Pokud ji nechcete reklamovat, můžete se pokusit ji sami opravit. Nejčastější příčinou je vypálení jedné z LED diod a oprava je poměrně snadná. Pokud jste zruční, připravte si pájku a kousek drátku a pusťte se do toho.

Foto: Shutterstock

Oprava není složitá

V případě, že nejste zvyklí pracovat s pájkou, můžete použít pájecí pero. Nejdřív odšroubujte vrchní část žárovky. Pod ní jsou LED diody. Vypálenou LED diodu poznáte podle toho, že na ní bude tmavší skvrna. Vadnou diodu opatrně nadzvedněte a pod ní uvidíte kontakty. Pájkou nebo pájecím perem roztavte drát a přilepte ho na místo poškozené diody. Pak už jen počkejte, než kov ztuhne. Našroubujte žárovku zpět do lampy a zkuste rozsvítit. Pokud bude test úspěšný, žárovku vyndejte a nasaďte na ni zpátky kryt. Tímto způsobem můžete opravit až 3 diody. Na svítivost by oprava neměla mít vliv. Pochopitelně by se do podobné opravy neměl pouštět člověk bez zkušeností s pájením.

Vydrží jeden až dva roky

Pokud máte žárovku úspěšně opravenou, můžete očekávat, že vydrží ještě rok až dva. Při opravě vždy zkontrolujte, zda je vypálená pouze jedna dioda, nebo je jich potřeba opravit více. V případě, že se oprava nepovede, nedá se nic dělat a musíte pořídit novou žárovku.

Foto: Shutterstock, zdroj: Toolboom

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Honza
Honza
4 měsíců

Oni jdou opravovat i obyčejné žárovky, více ne všechny, ale jdou, opálené vlákno z jednoho kontaktu se snadno přivádí zpět

Richard
Richard
2 let

Když to pomůže tak si nestěžujte. Jestli se vám taková oprava nelíbí, tak vás do toho nikdo nenutí, je to jen jedna z možností, jak prodloužit životnost té žárovky. Já proti takovým opravám nic nemám

Strýček Pompo
Strýček Pompo
2 let

Jsem elektrikář a autora článku by měli za mě zavřít za nabádání k zásahu do elektrického zařízení s úmyslem změnit jeho parametry a ohrozit tím svoji bezpečnost a hlavně majetek…. Jako technik bych pohopil, kdyby alespoň bylo řečeno: “vadnou LED diodu vyměňte za novou” když už se v tom vrtáte páječkou (což je mimo jiné správné označení). Stojí 3 kč, ale nahradit serio paralelní (nebo sériový) obvod propojkou je přinejmenším návod na odpálení zbylých proudově mnohem namánějsích LED. Ruku na srdce. Vím li o tom prt, neradím ostatním… Nová LED žárovka dnes stojí 40kč, tak stojí to za to? Peace… Číst vice »

Petr
Petr
2 let

Takže až mi dům vyhoří od takto “opravené” žárovky,redakce se za svůj článek postaví a škodu uhradí? Ne? Takovéto rady by jste vůbec neměly psát… Zavinite ještě něčí smrt..