Ušetřete doma velké peníze. Spolehlivé pravidlo 50/30/20 zajistí, že vám bude přebývat

Současná situace rozpočtům domácností vůbec nepřeje. Zdražuje se úplně vše, od potravin přes energie až po oblečení, a to tempem, které jsme tu desítky let neviděli. Nejistota směrem k budoucnosti je obrovská a lidé tak začínají přemýšlet o tom, jak by své domácí hospodaření mohli vylepšit.

Zjednodušeně řečeno platí, že nejlépe funguje, když se budete držet jasně daných pravidel. Je třeba si však některou z metod pro udržení domácích financí vybrat. Velké popularitě se aktuálně těší například pravidlo 50/30/20.

Pravidlo se poprvé objevilo v knize americké senátorky Elizabeth Warrenové a velmi jednoduše popisuje, jak rozdělit a za co vydávat své příjmy po zdanění. 50 % by mělo jít na nutné potřeby, 30 % na zbytné věci, které si přejete a 20 % na úspory, případně splácení dluhů.

Polovina na to, co potřebujete

Největší část příjmů vydáte za to, co skutečně potřebujete. Jednoduše jsou to platby, kterým se nemůžete vyhnout, případně by bez nich váš život byl obtížný.

  • Měsíční nájem.
  • Účty za energie.
  • Doprava.
  • Pojistky (za auto, zvířata, zdraví atd.).
  • Základní potraviny

Například pokud vyděláváte 30 000 Kč po zdanění, připadá na tyto nutné výdaje 15 000 Kč každý měsíc. Tyto potřeby se mohou člověk od člověka do určité míry lišit. Pokud však zjistíte, že překračují padesát procent vašich příjmů, měli byste udělat nějaké změny. Například si najít levnějšího dodavatele energií nebo najít nějaké způsoby, jak ušetřit na potravinách. Mohou to ale být i zásadnější kroky, například stěhování na levnější místo.

Foto: Shutterstock

Třetina jde na to, co chcete

Člověk by neměl zapomínat ani na uspokojování svých přání a obecně kvalitní život. Tyto věci a služby sice nutně nepotřebujete, ale budete se díky nim cítit lépe.

  • Večeře v restauracích.
  • Dovolená.
  • Nákup oblečení.
  • Předplatné posilovny.
  • Nadstandardní potraviny.

Pakliže vyděláváte zmíněných třicet tisíc, potom na tyto výdaje můžete měsíčně alokovat částku ve výši 9000 Kč. Když je to více, je třeba se zamyslet nad tím, co si můžete odříct.

Pětina do úspor

Díky pravidlu 50/30/20 vám budou peníze skutečně přebývat, protože platí, že dvacet procent musíte každý měsíc vložit do úspor, případně jimi hradit minimální splátky vašich dluhů.

Pakliže si budete každý měsíc dávat 20 % stranou, získáte tak skvělý nouzový fond, do kterého můžete sáhnout, když bude nejhůře. Je přitom skvělé, jak rychle úspory rostou. Když ze třiceti tisíc každý měsíc odložíte 6000 Kč stranou, za rok máte hned 72 000 Kč.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Michaela
Michaela
2 let

Nejde to, okud mam na nutne v,ydaje 90 %