Vytvořte neviditelnou bariéru pavoukům. Funguje dokonale, do domu vám už nikdy nevkročí

Většina pavouků lidem neškodí a ti, co škodí, převážně nežijí v našich přírodních podmínkách. Přesto má mnoho z nás z těchto osminohých živočichů fobii a rozhodně s nimi nechceme sdílet svá obydlí.

Nejčastěji se v našich příbytcích objevují na podzim, kdy se stahují za teplem, ale na zdi nebo v rohu nás překvapí v kterémkoli ročním období. Naštěstí existuje dostatek prostředků, které je dokáží odradit od nápadu, dělit se s námi domov.

Vyžeňte je vůní

Je dobré vědět, že pavouci nejsou milovníci silných vůní, proto právě vůně mohou být vaší mocnou zbraní. 15 – 20 kapek oleje z máty, levandule nebo čajovníku či skořice dejte do rozprašovače s vodou a stříkejte na místa, kudy by se k vám pavouci mohli dostat.

Zasaďte si do zahrady eukalyptový strom. Je nenáročný, krásně voní a silná vůně jeho listů pavouky odpuzuje. Nemáte-li pro něj dostatek místa, zasaďte pod okny nebo v jejich blízkosti alespoň mátu nebo levanduli.

Pavouci nesnáší ani vůni citrusových plodů. Třete proto kůru z citronů nebo pomerančů podél soklů a parapetů. Používejte leštěnky na nábytek s vůní citronu a palte doma citrusové svíčky.

Pomůže vám i ocet, i když nevoní tak, jako předchozí bylinky. Octem s vodou v poměru 1:1 naplňte rozprašovač a roztok nastříkejte do všech rohů a štěrbin. Jen dávejte pozor, abyste si nepostříkali lakované předměty, které by ocet mohl poškodit.

Využít můžete i aromatický česnek. Ten totiž odpuzuje nejen upíry, ale i pavouky. Pokud vám česnekové aroma nevadí, rozdrťte ho, vložte do rozprašovače s vodou a postříkejte podlahy, sokly a rohy, které by mohly být vstupní branou pro nevítané hosty.

Foto: Shutterstock

Udržujte pořádek

Často vysávejte a utírejte prach.  Pavouci milují místa, ve kterých se mohou schovat, proto se braňte hromadění nepořádku.

Kontrolujte mísy s ovocem. Ovocné mušky, které se kolem nich slétají, jsou pro pavouky lákavou lahůdkou.

Věnujte pozornost zahradě a vegetaci kolem vašeho domu. Listí, dřevo, kompost nebo posekanou trávu skladujte dále od jeho vnějších zdí.

Dále od domu držte také popelnice a odpadkové koše. Odpadky přitahují mouchy a mouchy zase pavouky. Rozhodně dbejte, aby byla jejich víka vždy zavřená.

Kontrolujte okenní parapety a dveřní otvory, jestli se v nich neobjevují praskliny a pokud ano, utěsněte je.

Zhasínejte venkovní světla. Světlo samo o sobě pavouky nepřitahuje, přitahuje ale hmyz, na kterém si vaši osminozí nepřátelé rádi pochutnávají.

Pořiďte si kočku

Jestli nic nepomáhá, pořiďte si kočku. Tento malý predátor je absolutní ekologický repelent, který vás pavouků zbaví jednou provždy. V tom případě ale dávejte pozor, aby se na misky s jejím jídlem neslétal hmyz, za kterým by se pavouci opět mohli stěhovat.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments