Zákaz plynových kotlů je tady. Důležitý termín na konci roku. Co budeme dělat?

Plynové kotle jsou nejen v České republice stále dominantním způsobem vytápění zejména rodinných domků. Vysoké ceny plynu sice mnohé domácnosti přiměly k tomu, aby se podívaly po nějakém tom tepelném čerpadle. Některé si ho také nechaly nainstalovat, ale další zjistily, že je příliš drahé, případně nevyhovující pro jejich situaci.

Velké změny

Jenže to je málo platné. Nakonec se bez něj neobejdou, protože podle všeho byl právě odstartován začátek konce plynových kotlů. Nějakou dobu se o tom jen špitalo, přičemž leccos se dalo vyčíst z veřejných vyjádření odpovědných osob, případně nejrůznějších dotací směřovaných na výměnu těchto kotlů.

A teď se první země rozhodla, že plynové kotle definitivně odpíská, a to zákonnou formou. Tou zemí není nikdo jiný než sousední Německo a dá se přitom očekávat, že jeho postup budou ostatní spíše následovat. Ostatně, jde v duchu strategie celé Evropské unie, která ještě s větší vehemencí než dříve jde po fosilních palivech a všem, co produkuje nějaké emise.

Němci to vzali skutečně zhurta. Od začátku příštího roku bude platit v podstatě zákaz instalace nových plynových kotlů. Respektive nainstalovat si je budete moci, avšak nebudou smět obstarávat více než 35 % celkové potřeby tepla. Ten zbytek tak připadne na tepelné čerpadlo. Mnozí se proto bez kotle obejdou zcela.

Foto: Shutterstock

Vysoké nároky

Další výjimka bude spočívat v tom, když se vám porouchá starší plynový kotel. V takovém případě budete moci nainstalovat nový, ovšem už s jednou velmi přísnou novinkou. Do tří let ho budete muset nahradit, případně doplnit tepelným čerpadlem či jiným obnovitelným zdrojem energie.

Vlastně se to dobře doplňuje s plánem Evropské unie, která chce zajistit, aby veškeré budovy i rodinné domy byly do roku 2030 energeticky úsporné a splňovaly určitý štítek. V rámci této přeměny pak bude zřejmě docházet i k výměně plynových kotlů za tepelná čerpadla.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ivana
Ivana
4 měsíců

Čím budeme topit a ohřívat vodu ,když chtějí zrušit i elektrické kotle.Bydlím v bytovce svj.