Vyúčtování cen elektřiny a plynu přinese mnoha lidem hrozivé překvapení. Může je zlikvidovat, již brzy

Ačkoliv se o navyšování cen elektřiny a plynu neustále mluví, pořád platí, že velké části lidí se nijak zvlášť nedotkly. Nejlépe jsou na tom pochopitelně ti, kdo mají energie zafixované na dlouhou dobu dopředu. Nejsou úplnou výjimkou ani fixace trvající do roku 2023. V takovém případě je i docela možné, že tito lidé přečkají energetickou krizi v pohodě a že v době, kdy budou muset řešit novou fixaci, už budou ceny zase o něco níže.

Kdo je v pohodě a kdo už méně

O něco hůře jsou na tom lidé, kteří museli řešit nového dodavatele loni na podzim v důsledku pádu svého dosavadního poskytovatele elektřiny a plynu. Tehdy se zdálo, že ceny vyskočily způsobem, že musí zase rychle klesnout. To se ale nestalo, a kdo si je zafixoval loni na podzim třeba na dva roky dopředu, může být vlastně ještě docela spokojen.

Nejhůře jsou na tom nicméně lidé, kterým loni nebo letos skončila fixace a oni přešli nebo byli převedeni na smlouvy na dobu neurčitou s kolísavými cenami energií.

Tyto domácnosti byly dosud za elektřinu a plyn zvyklé platit poměrně rozumné peníze, ovšem to se pro ně změní. Dosud se jim to přitom nemuselo promítnout ani v zálohách. Mnoho z nich si říká, že se vůbec nic nezměnilo, protože každý měsíc platí pořád stejně.

Foto: Shutterstock

Hodně nemilé překvapení

Ve skutečnosti už ale čerpají energie za mnohonásobně vyšší ceny podle nových ceníků, tak jak je dodavatelé před létem postupně představují. Jde přitom o navýšení až o 80 %, a to ne proti loňskému stavu, ale již notně zvýšeným cenám na jaře.

Hodně rodin tak bude nemile překvapeno, až jim dorazí jejich nové vyúčtování, do kterého už se promítnou nové ceny energií. Doplatky totiž mohou být skutečně obrovské a za obě energie dosahovat až vyšších desetitisícových částek. Může se přitom stát, že lidé, už tak vyšťavení vysokými cenami všeho ostatního, prostě nebudou mít na zaplacení.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments