Vyzkoušejte skandinávskou dietu. Ženy 50+ na ní nebývale hubnou, jde to jako po másle

Skandinávskou dietu si oblíbily především celebrity. Jedná se o rychlý způsob, jak přijít o přebytečná kila a zároveň dodávat organismu dostatek živin. Jak na to?

Jedna z nejzdravějších diet

Skandinávská dieta bývá označována za jednu z nejzdravějších. Rozhodně nebudete hladovět a zaměříte se na konzumaci přínosných potravin, se kterými bude váš organismus dokonale vyživen. Strádat rozhodně nebudete.

Kalorie si počítat nemusíte, jako měrná jednotka totiž slouží vaše vlastní hrst. Jdeme na to!

Princip čtyř hrstí

Skandinávská dieta se měří podle hrstí. Základ pro tuto oblíbenou metodu má na svědomí Suzy Wengel, výživová poradkyně z Dánska. Jí samotné se podařilo během 10 měsíců shodit 40 kilogramů, aniž by na sobě pozorovala jojo efekt nebo nepříjemné chutě, které se k dietám váží.

Jak to vlastně funguje?

Každý den si můžete dopřát tři pokrmy, kdy alespoň dva z nich se řídí základním pravidlem čtyř hrstí. Budete si tedy sestavovat jídlo, které v sobě bude mít dvě hrsti zeleniny, jednu hrst bílkovin, jednu hrst ovoce nebo sacharidů, jednu až tři lžíce tuku. Jednoduché, snadno měřitelné.

Správné rozložení živin

Tato dietní metoda se stará o správné rozložení nutrientů ve vaší stravě, ale také o optimální přísun potravy do vašeho organismu. Zdravé nutriční návyky si s sebou ponesete trvale. Vaše potrava bude vyvážená, aniž by vám cokoliv chybělo. Váš organismus bude zásoben dostatkem sacharidů, bílkovin, tuků i vlákniny. Pocit sytosti je zajištěn a během dne se vám nestane, že by vás honila mlsná.

Foto: Shutterstock

Lepší než středomořská strava

Tento způsob diety je podle některých lékařských studií dokonce účinnější, než středomořská strava. Podaří se vám nastavit zdravou hladinu cholesterolu a snížit vysoký krevní tlak. Současně budete mít nižší glykemický index, než kdybyste konzumovali klasickou nezdravou stravu. Skandinávská dieta prospěje vašemu srdci a cévnímu systému. Dieta funguje i u osob, které jsou v rekonvalescenci a nemohou se proto pravidelně hýbat a věnovat sportovním aktivitám.

Jen dodejme, že povolené sacharidy by měl představovat chléb, těstoviny, rýže, oves, brambory, nebo třeba čerstvé ovoce.

Foto: Shutterstock, zdroj: Today

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

Nejsem příznivcem jakýchkoli diet – zdravý člověk má jíst všechno v přiměřené míře – pak bude mít i normální váhu.
Jedna moje kamarádka zhubla celkem rychle poté, co přestala jíst hromady sladkých zákusků, rohlíků, salámů a různých “chuťovek” z rychlých občerstvení – nevím, jestli to lze nazvat dietou – svým způsobem ano.