Vzteklina, její příznaky a léčba. Jak moc se jí máme obávat?

Vzteklina je akutní virové onemocnění centrálního nervového systému, které napadá jak člověka i zvířata. Ve většině případů jde o smrtelné onemocnění. Jaká je prevence před vzteklinou?

Vzteklina je akutní virové onemocnění centrálního nervového systému napadajícího lidi i zvířata. Onemocnění vzteklinou je ve většině případů smrtelné.

Zdroje nákazy

Virus vztekliny se přenáší slinami infikovaného zvířete, nejčastěji při pokousání a olízání. Zdrojem nákazy jsou nejčastěji psi, lišky či netopýři a další teplokrevní savci, jako opice, mývalové nebo skunci.

Příznaky a léčba vztekliny

Nejkratší inkubační doba je 10 až 15 dnů, což se projeví při ranách na hlavě a hlubokých poraněních. Jinak se projeví za 3 týdny až 3 měsíce po nákaze. Hned po poranění zvířetem se musí aplikovat vakcína, která může ochránit před vypuknutím vztekliny. Jinak není možné vyléčení.

Nejčastější příznaky:

  • nespecifické bolesti, neobvyklé brnění a pálení v místě poranění
  • zvýšená teplota
  • nechuť k jídlu a pití
  • hyperaktivní, zuřivá forma s absencí strachu, hydrofobií a horečkou má rychlejší průběh a končí smrtí během pár dní
  • paralytická forma má pomalejší průběh, nastává ochrnutí svalů i nervového systému a končí smrtí za delší dobu

Ochrana a prevence

Neustále probíhá kontrola a hubení podezřelých zvířat. Zvířata ve volné přírodě a zejména domácí zvířata se očkují. Po zavedení vakcinace lišek klesl počet onemocnění vzteklinou a v ČR se ji podařilo téměř vymýtit. Preventivní očkování proti vzteklině se doporučuje všem co cestují do Afriky, Asie, východní Evropy, Latinské Ameriky a dalších zemí. Preventivní očkování se provádí u rizikové skupiny osob, jako jsou veterináři, chovatelé zvířat, laboranti a cestovatelé do endemických oblastí. Podávají se 3 dávky a revakcinace je nutná po 2 až 3 letech.

Co dělat když vás pokouše zvíře

Je třeba ihned vyhledat lékařskou pomoc. Pokud je znám vlastník psa, musí jeho majitel prokázat očkování psa, nebo dát psa klinicky vyšetřit u veterinárního lékaře. Při potvrzení vztekliny je vyhlášeno ohnisko nákazy, zpravidla katastr obce, se zákazem přemisťování zvířat a konání závodů a výstav v oblasti s mimořádným veterinárním opatřením.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments