Za 15 sekund štelování oken ušetříte za topení i 10 tisíc korun. Měl by to udělat každý

Je zima a přemýšlíte, jak by se ještě dalo ušetřit? Měli byste zkontrolovat, zda jste svá okna nastavili do zimního režimu. Tento krok vám pomůže ušetřit energii a snížit náklady na vytápění. Stačí jen vaše ruce a imbusový klíč k nastavení zimního režimu.

Letní a zimní režim

Nastavení oken na zimní režim může být užitečné pro úsporu nákladů na vytápění. Při správném nastavení unikne méně tepla ven skrz okna, což samozřejmě snižuje i množství tepla, které proniká venkovním vzduchem dovnitř do bytu či domu. Na druhé straně, letní režim příliš netěsní, což umožňuje lepší cirkulaci vzduchu v místnosti.

Nelze to udělat u každého okna

Okna se nastavují na letní a zimní režim taj, že upravíte jejich těsnění. Stačí jednoduše změnit jejich přítlak. Nefunguje to však automaticky u všech oken. Nejprve zjistěte, zda to právě vaše okna umožňují. Záleží na výrobci, v některých případech se mohou lišit způsoby nastavení. Zjistíte to snadno. Otevřete okno a podívejte se, zda na boku křídla je otvor pro čtyřhranný klíč nebo oválný tvar. Pokud ano, může být okno utaženo nebo uvolněno. Totéž platí i pro balkónové dveře.

Foto: Shutterstock

Nastavte okna správně

Pokud máte nová okna, nejspíše jsou nastavena na letní režim. Chcete-li je nastavit na zimní režim, otevřete okno a najděte kování, které se nachází na hraně u kličky. Poté pomocí imbusového klíče otočte šroub na boční straně o 90 stupňů. Může to chvíli trvat, než se vám podaří šroub přesně otočit. Důležité je se soustředit na rysku, která ukazuje, kolik stupňů je ještě potřeba. Pokud je vše správně nastaveno, mělo by být okno v zimním režimu. Manipulace s kličkou bude o něco těžší než v letním režimu. Okno bude pevněji přitlačeno ke gumovému těsnění, což zvýší izolační schopnosti a zabrání také orosení oken a vzniku plísní.

Pokud chcete nastavit okna zpět do letního režimu, postupujte opačně. Otočte šroub na boční straně o 90 stupňů zpět, oproti tomu, jak jste ho nastavili předtím. Jde o snadný a rychlý proces.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments