Jaké typy zdravotních rukavic je možné si dnes koupit?

Práce ve zdravotnictví vyžaduje nutnost chránit sebe i pacienty. A k tomuto účelu se mimo jiné používají i speciální zdravotnické rukavice. Ne každý typ je ovšem vhodný pro všechny účely.

Více typů

Zdravotnické rukavice jsou vždy jednorázové. Po použití se tudíž musí pokaždé vyhodit. Jednotlivé modely se od sebe odlišují nejen tvarem, potažmo velikostí, ale hlavně použitým materiálem.

Standardně rozdělujeme tři základní druhy zdravotnických rukavic na vinylové, latexové a nitrilové. Každý typ má samozřejmě své klady i zápory.

1.Vinylové rukavice – tyto verze jsou cenově dostupné a zároveň se vyznačují zvýšenou jemností a hladkým povrchem. Díky tomu se velmi dobře nosí. Jsou však volnější, tudíž se s nimi špatně vykonává precizní práce. Navíc nejsou příliš odolné, a tudíž se snadno trhají. Kvůli těmto negativním vlastnostem se ve zdravotnictví příliš nepoužívají. V potravinářském průmyslu, případně v domácnosti ovšem najdou své využití.

2. Latexové rukavice – na rozdíl od výše zmiňovaného modelu jsou latexové rukavice vyloženě vhodné pro použití ve zdravotnictví. Jsou totiž mimořádně odolné a zároveň skvěle padnou na ruku. Člověk často zapomene, že má vůbec nějaké rukavice na sobě. Nejsou však určeny pro každého. Hlavně jedinci citlivější na latex tento druh rukavic nosit nemohou.

3.Nitrilové rukavice – jedná se o nejodolnější běžně dostupné zdravotnické rukavice. Jsou natolik kvalitní, že velice dobře chrání jak před chemickým, tak částečně i mechanickým poraněním. Měly by zvládnout svého nositele ochránit i před lehkými škrábanci, případně dokonce říznutím. Jsou velmi přilnavé a pohodlně se nasazují. Ruce si v nich uchovávají velmi slušnou citlivost, a proto se s nimi i dobře pracuje. Mohou je navíc běžně nosit i lidé, kteří mají problémy s latexem. Nitrilové rukavice jsou ovšem dražší než konkurence.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments