Nejoblíbenější lék na horečku může vyvolat silnou alergickou reakci. Znamení na kůži si žádá okamžitou pomoc

Asi není člověka, který by párkrát v roce nesáhl po nějakém tom léku na bolest či horečku. Jde o rychlý a jednoduchý prostředek, jak si alespoň částečně ulevit a lékaři ho jako takový rovněž doporučují. Nejčastěji se používají léky s obsahem účinné látky paracetamol. V našich končinách jde především o oblíbený paralen. Ten však může v některých případech vyvolat alergickou reakci, kterou lidé nemusí čekat.

Když paralen vyvolá žloutenku

Paracetamol funguje v těle různými způsoby. V případě zranění či bolesti blokuje signály do mozku, že je v těle nějaký problém. V důsledku toho pak bolest ustává. V průběhu horečky se potom lék zaměřuje na část mozku, která reguluje tělesnou teplotu. Také proto se paralen užívá velmi široce na celou škálu potíží, ať už jde o bolest zad, migrénu nebo bolest žaludku.

Stejně jako v případě jiných léků, také u paracetamolu platí, že se mohou objevit nežádoucí účinky, jakkoliv jsou spíše vzácné. Některé jsou snadno zvladatelné, jiné si ale vyžádají pomoc lékaře. Jedním z těch horších je moment, kdy vaše kůže zežloutne a způsobí fakticky žloutenku. V takovém případě byste měli okamžitě vyhledat odbornou pomoc.

Foto: Shutterstock

Nepříjemná alergická reakce

Nejde o jediný případ, kdy je třeba vyhledat pomoc. Pokud se vám například ztíží dýchaní, je nepravidelně rychlé nebo pomalé, případně velmi mělké, neváhejte a zavolejte si pomoc. Nastat může také vážná alergická reakce. Ta se obvykle projeví ve formě vyrážky na kůži, která je svědivá, nateklá, zarudlá či puchýřovitá.

Paralen mnozí vnímají jako zcela neškodný lék, jehož jediným účinkem je okamžitá úleva. Ve skutečnosti jde ale o poměrně silné léčivo, které byste neměli brát na lehkou váhu a ještě před jeho užitím zvažovat možné vedlejší účinky. Ty jsou zevrubně popsány v příbalovém letáku, s nímž se seznamte ještě předtím, než si paralen dáte.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments