Za myčku nádobí teď šetřím několik stovek měsíčně. Stačí stisknout jedno tlačítko, ale lidé o tom vůbec neví

Pakliže vybíráte novu myčku nádobí, určitě se zaměřte na parametry týkající se spotřeby vody, elektrické energie a hlučnosti. Ostatní parametry, jako velikost, typ a funkce, vybírejte dle svých potřeb. Velmi důležité je i zvolení typu a to, zda se jedná o myčku vestavnou, volně stojící případně stolní či podstavnou.

Energetická třída

Nejúspornější spotřebiče jsou označeny energetickou třídou A+++. Označení energetické třídy se zobrazuje pomocí písmen a barvy. Jasně zelená barva označuje nejvyšší úsporu A+++. Nižší energetická třída A++ je označena světlejší zelenou barvou. Rozdíl v roční spotřebě vody mezi A+++ a A++ dosahuje přibližně 20 %. Rozdíl ve spotřebě vody mezi jednotlivým třídami je tedy zhruba 20 %.

Spotřeba vody

Na každém štítku u myčky naleznete všechny potřebné údaje. Spotřeba vody u myčky o šířce 60 cm se pohybuje okolo 3400 – 3600 litrů za rok. Myčka o šířce 45 cm spotřebuje cca 3000 – 3080 litrů za rok.

Foto: Shutterstock

Hlučnost

Pokud jste si mysleli, že hlučnost není jedním ze základních parametrů při výběru, dovolím si tvrdit, že v tomto případě je třeba být obezřetný. Sice můžete pouštět myčku přes den, když nejste doma, ale určitě se stane, že ji budete pouštět i v době, kdy doma budete a nebo půjdete spát. Proto je hlučnost jedním z důležitých parametrů. Hlučnost by měla být do 50 dB, max. do 60 dB. K dostání jsou i myčky s hlučností kolem 40 dB.

ECO

Obvykle je nejúspornějším programem mycí cyklus označený ECO. Délka mytí je delší než u rychlejších programů, ale spotřeba elektrické energie a vody je menší. Program ECO myje obvykle okolo 50 °C. Vhodný je pro mírně až středně znečištěné nádobí.

Myčku zapínejte až když je opravdu plná, ať nemusíte mýt nádobí zbytečně často.

Váháte-li, zda myčku pořídit, určitě bude rozhodující nejen úspora času, ale i úspora finanční.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments