Plíseň v květináči zmizí jednou provždy. Pomohou vám dvě věci, které by měl znát opravdu každý

Plíseň v květináči je problém, který se může objevit v každé domácnosti. Je to nejenom estetický problém, ale může to také negativně ovlivnit růst a zdraví rostlin. Existují ovšem jednoduché způsoby, jak s tímto problémem bojovat.

Poznáte plíseň?

Plíseň v květináči je častým problémem pro každého, kdo má rád rostliny. Abychom ji však dokázali úspěšně odstranit, musíme ji nejprve umět rozpoznat. Plíseň je často viditelná jako bílý povlak na povrchu substrátu v květináči, ale může se objevit i na okrajích květináče. Typickým znakem plísně je lehké chmýří, které se postupem času může rozšířit až do silné vrstvy.

Plíseň je způsobena houbami, které se šíří v prostředí s nedostatkem slunečního svitu, vysokou vlhkostí vzduchu a nadměrným zaléváním. V některých případech může také být způsobena nevhodně zvolenou půdou pro danou rostlinu. Pokud si nejste jisti, zda se v květináči objevila plíseň, můžete ji jednoduše potvrdit pomocí zápachu. Má charakteristický zápach po zatuchlém a vlhkém prostředí.

Foto: Shutterstock

Jak se plísně zbavit?

Když se setkáte s plísní v květináči, prvním krokem, který byste měli udělat, je přesazení rostliny. Toto řešení je velmi snadné a není třeba k němu použít žádné chemikálie. Stačí pouze vyjmout květinu z květináče, důkladně jej vyčistit a poté naplnit novým substrátem.

Je důležité si vybrat vhodný substrát pro vaši rostlinu, který bude zajišťovat dostatečné odvodnění a výživu. Pokud máte například rostlinu, která preferuje kyselou půdu, měli byste vybrat substrát s nízkým pH. Naopak pro rostliny, které potřebují větší množství živin, by měl být substrát bohatší na živiny.

Předcházejte plísni správnou zálivkou

Plíseň se obvykle vyskytuje v nadměrně vlhkém prostředí, takže je důležité nezalévat rostliny příliš často a nepoužívat přemokřený substrát. Většina rostlin preferuje mírně vlhký substrát, takže je důležité nechat substrát uschnout před dalším zaléváním.

Dostatek vzduchu

Plíseň se často objevuje v uzavřených prostředích s nedostatečným prouděním vzduchu. Proto je důležité umístit květináč na místo s dobrou ventilací a nezasazovat rostliny příliš těsně k sobě.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments