Za nákazu dívky koronavirem zřejmě nemůže jogurt, ale rukavice

Loading...

V době, kdy už jsme si mysleli, že máme vyhráno, vystrašila veřejnost zpráva o dívce, která se nakazila tím, že si šla do obchodu pro kelímek s jogurtem. Měla přitom roušku přes ústa a na rukou rukavice.

Koronavirus se šíří nečekaně

Epidemiolog Roman Prymula zopakoval, že zdaleka není vyhráno. Uvedl, že koronavirus nesmíme podceňovat, protože se šíří velmi agresivně a nečekaně. Poukázal na případ čtrnáctileté dívky ze Zlínska, která se nakazila dosti nepravděpodobným způsobem. “Je třeba říct, že došlo k případu, kdy se zákazník nakazil jenom tím, že si šel koupit jogurt do té prodejny. Nic jiného neudělal, a přesto u něj došlo k výskytu nákazy.” Ještě podivnější je skutečnost, že dívka měla při nákupu rukavice.

Tento případ se stal v prodejně s potravinami a smíšeným zbožím, která měří 405 metrů čtverečních. Personál obchodu přitom dodržoval přísná hygienická opatření. Pečivo se zde prodávalo pouze balené a několikrát denně docházelo k dezinfekci povrchů. Pokladny byly ohrazeny plexisklem. U vstupu byla k dispozici dezinfekce, stejně jako jednorázové rukavice.

Přesto se tento obchod stal epicentrem nákazy v oblasti. Celkem je s ním spojeno 41 nakažených. Šlo o zaměstnance, zákazníky a jejich rodinné příslušníky. Lidé se přitom před obchodem nesrocovali a navštěvovali ho individuálně.

Obchody představují riziko

Podle Prymuly to zatím není důvod k tomu, aby docházelo k opětovnému zpřísňování opatření. Jde zatím o jeden podobný případ, nicméně je třeba ho brát jako varování.

Každopádně je jisté, že obchody jsou rizikovými místy. Přitom jedna z německých studií poukazovala na to, že riziko nákazy v supermarketu je velmi malé. “Vidíme, že tomu tak není,” dodal k tomu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Před nákazou nemusí ochránit ani rouška či další pomůcky.

Část expertů očekává, že po uvolnění restriktivních opatření dojde k tomu, že epidemie opět nabere na obrátkách. Vzhledem k tomu, že vyčerpané vlády už nebudou mít takový manipulační prostor a nebudou pravděpodobně moci znovu na delší dobu uzavřít ekonomický provoz, může být druhá vlna poměrně závažná.

Problémem byly zřejmě rukavice

Ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy, MUDr. Zdeňka Jágrová, vyslovila vlastní hypotézu o tom, jak k nákaze mohlo dojít. Podle ní je pravděpodobné, že se dívka nakazila z kontaminovaných rukavic. “Rouška kryje obličej po celou dobu pobytu venku. Zato rukavicemi osaháme plno ploch a předmětů a může se tát, že si sundáme roušku v kontaminovaných rukavicích, a tím dojde ke kontaminaci kritického místa – obličeje a sliznic,” vysvětlila pro Blesk Jágrová. “Při důsledném používání roušky rukavice nepotřebujeme. I Světová zdravotnická organizace upozornila, že pokud si často a správně myjete ruce, je nošení rukavic zbytečné.” A jak se ukazuje, ve výsledku může opravdu spíše uškodit.

Foto: Freepik

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.