Rozpoznejte různá kousnutí od hmyzu. Přesné určení usnadní léčbu

Jaro je v plném proudu a zanedlouho se ocitneme v létě – hlavní sezóně nejrůznějšího hmyzu s oblibou přiživovat se na lidské krvi. Ne vždy přitom zaregistrujeme škůdce, který se rozhodl nás kousnout. Vidíme už pouze výsledek v podobě méně či více bolestivého otoku.

Přestože většina hmyzích kousnutí se za pár dní ztratí a nepředstavuje větší problém, podceňovat bychom je neměli. Každé léto je zaznamenáno několik případů, kdy z banálního kousnutí od hmyzu dojde k sepsi, tedy otravě celého organismu. Hmyz také může přenášet závažné nemoci, jako je lymeská borelióza nebo klíšťová encefalitida.

Je každopádně dobré vědět, co vás kouslo. Ať už pro pozdější dokumentaci u lékaře, nebo jen pro lepší ošetření ranky.

Komáři

Výsledek práce komára zná asi každý. Jde o malý, svědivý otok s jasným ohraničením. Pokud na komáří štípnutí nejste alergičtí, dobře víte, že tato stopa zmizí po několika dnech. Tedy za předpokladu, že ji necháte v klidu. Kousnutí ale častokrát svědí tak, že si ho rozdrbeme až do krve. Pak hrozí zanesení nečistot do těla. Je proto lepší kousanec namazat zklidňující mastí.

Pokud pozorujete příznaky, jako je bolest kloubů, horečka, oteklé lymfatické uzliny, vyhledejte raději lékaře. Může jít o alergickou reakci, infekci, případně jinou nemoc, kterou také komáři mohou přenášet.

Blechy

Mohou se objevit nezávisle na tom, zda chováte domácí zvířata. Jejich kousance jsou viditelné na několika místech najednou. Jednoduše je rozeznáte podle začervenalého okolí. Bleší kousnutí je také velmi svědivé. Ránu je třeba omýt roztokem amoniaku.

Pavouci

V některých případech se může stát, že vás kousne pavouk. Navzdory obecným představám je takřka každý pavouk jedovatý a může zaútočit. V drtivé většině případů vám ale žádnou újmu neudělá. To by muselo jít o některý z větších druhů. Každopádně, některá pavoučí kousnutí mohou překvapivě hodně bolet, zatímco jiná zase svědí. Pavouka prozradí dvě tečky po kousnutí vedle sebe.

Pakliže nepozorujete žádnou reakci, kousnutí nebylo nebezpečné a po pěti až deseti dnech vymizí. Pokud se ale objeví zarudnutí, otok a bolest, vyhledejte lékaře.

Klíšťata

Kousnutí od klíštěte patří k nejproblematičtějším. Souvisí to s tím, že tento parazit se mnohdy drží přisátý několik dní, aniž by byl zpozorován a odstraněn. Má tak dostatek času nejen sát, ale navíc “zvracet” do těla případné infekční látky. Hrozí tu riziko lymeské boreliózy nebo klíšťové encefalitidy, proti které se dá nicméně očkovat. Poté, co klíště odstraníte, je nutné místo několik týdnů sledovat. Pakliže se objeví zvláštní kruhovité zarudnutí, případně pozorujete příznaky, jako je vysoká teplota, nevolnost apod., vyhledejte neprodleně lékaře.

Mravenci

Ačkoliv jsou velmi titěrní, mohou překvapivě pozlobit. Asi téměř každý, kdo se kdy pohyboval v přírodě, dobře zná, když si sedne do místa, kde bivakuje větší množství mravenců. Docela to pálí. Mravenčí kousnutí se podobá kopřivce a puchýři s červenáním. U lidí bez alergií mizí za několik desítek minut.

Postelové štěnice

Potkáváme se s nimi obvykle na dovolených a jsou vždy nepříjemným překvapením. Bohužel si je můžeme také přivézt domů, kde se jich pak jen obtížně zbavujeme. Tito broučci žijící v ne úplně dobře ošetřovaných matracích se projevují kousnutími v trojúhelníkové linii. Obvykle se objevují tři až čtyři velmi svědivá kousnutí.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.