Začíná topná sezóna. Peníze se budou doslova pálit. Máte na účtu dost?

Hlavní fáze léta utekla jako voda a teď už nás čeká pouze jeho dojezd, který navíc podle předpovědi bude od začátku září provázen nízkými teplotami. Je tak docela pravděpodobné, že topná sezóna začne již poměrně brzy. To přitom není něco, co bychom teď zrovna potřebovali.

Je to pořád špatné

Ačkoliv se mělo za to, že letní měsíce mnohé vyřeší a přinesou určité uklidnění do rozhárané situace, která panuje kolem cen elektřiny a plynu, opak je pravdou. Léto končí a nevyřešilo se vůbec nic. Naopak, začíná převládat panika, jak lidé zvládnou platit účty za energie.

Podle některých zpráv může letos zavládnout tuhá zima, což by se českým domácnostem vůbec nehodilo do krámu. Jak už to tak ale bývá, špatné zprávy nikdy nepřicházejí osamocené, a tak bychom se neměli divit tomu, že nás dostihnou další. Naopak, je třeba se na to připravit.

Z aktuálního dění vyplývá, že stát nemá připraveno nějaké univerzální řešení, které by lidem doopravdy pomohlo. Naopak se zdá, že chce postupovat salámovou metodou a tu a tam poslat domácnostem nějakou tu tisícovku, aby se neřeklo.

Foto: Shutterstock

Nepříjemné částky

To však stačit nebude. Podle střízlivých propočtů by lidé mohli za plyn v rodinných domcích platit kolem 150 tisíc korun ročně. To samé za elektřinu. Domácnosti v bytech na tom nebudou zase o tolik lépe. To jsou dříve nemyslitelná čísla.

Nejhorší na tom je, že tomu nemůžeme nijak předcházet, pouze sledovat, jak se to v přímém přenosu děje a jak to ničí jednu domácnost za druhou. Málokdo má totiž bokem stovky tisíc, které může dát okamžitě za energie. A i kdyby ano, považoval by to za jednorázový výdaj. Jenže tahle situace se může v příštích letech opakovat.

Míříme do skutečně obtížného období, jaké nepamatujeme už opravdu hodně dlouho. Vysoké ceny energií, které si lidé nemohou dovolit, totiž budou mít druhotné dopady. Mohou tak přijít například sociální bouře.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Výživová poradkyně a dlouholetá autorka článků se zdravotní tematikou.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments