Záhada krevních sraženin po vakcínách rozluštěna. Vědci zjistili, co je způsobuje a jak jim zabránit

Záhadu krevních sraženin po vakcínách při očkování proti covidu se německým vědcům podařilo rozluštit. Už vědí, co ji způsobuje a jak jí zabránit. Nové výzkumy naznačují, že může být vakcína vylepšena tak, aby zastavila tuto nežádoucí reakci.

Proč vznikají krevní sraženiny

Němečtí vědci vyřešili příčinu vzácných krevních sraženin spojených s vakcínami proti koronaviru od AstraZeneca a Johnson & Johnson a domnívají se, že lze vakcíny vylepšit. Profesor na Goetheho univerzitě ve Frankfurtu, Rolf Marschalek, který vede studie o tomto stavu od března, uvedl, že jeho výzkum ukázal problém spočívající v adenovirusových vektorech, které obě vakcíny používají k dodání genetických pokynů pro spike protein Sars-CoV-2 do těla, jak je uvedeno na irishtimes.com.

Mechanismus proteinové vakcíny

Vakcíny zasílají sekvence genů DNA proteinu spike do buněčného jádra a ne cytosolovou tekutinu nacházející se uvnitř buňky, kde virus běžně produkuje proteiny. Jakmile jsou uvnitř buněčného jádra, určité části proteinu se spojují či rozdělují a vytvářejí mutantní verze, které se neumí navázat na buněčnou membránu, kde probíhá důležitá imunizace. Plovoucí mutantní proteiny jsou místo toho vylučovány buňkami do těla a vyvolávají krevní sraženiny u přibližně 1 ze 100 000 lidí.

Mechanismus vakcíny na bázi mRNA

Vakcíny na bázi mRNA vyvinuté společnostmi Pfizer a Moderna, dodávají genetický materiál do buněčné tekutiny a nevstupují do jádra. Vzácná reakce srážení krve, která narušila zavedení vakcín AstraZeneca a J&J, byla zaznamenána u 309 z 33 milionů lidí po vakcíně AstraZeneca ve Velké Británii a způsobila 56 úmrtí. V Evropě mělo krevní sraženiny ze 16 milionů očkovaných nejméně 142 lidí. Proto bylo použití AstraZeneca omezeno nebo pozastaveno ve více než 12 zemích. Společnost J&J začala proto v Evropě prodávat vakcínu v dubnu s varováním na štítku.

Úprava vakcíny

Společnost J&J kontaktovala jeho laboratoř s žádostí o radu, jak přizpůsobit svou vakcínu. Profesor Marschalek navrhuje upravit genovou sekvenci, která kóduje protein spike, aby se zabránilo štěpení a výsledky předložil německému vládnímu institutu Paul-Ehrlich a poradnímu orgánu země pro očkování a imunizaci.

Foto: Shutterstock, zdroj: Irish Times

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments