Záhadná zánětlivá nemoc ohrožuje děti. Může souviset s Covid-19

Ve Velké Británii zaznamenali značný nárůst dětí hospitalizovaných s dosud neznámou nemocí. Lékaři nyní zkoumají, zda nesouvisí s koronavirovou epidemií, jež způsobuje nemoc Covid-19. O té se dosud tvrdilo, že děti ve větší míře neohrožuje, přestože už se objevily případy úmrtí dětských pacientů.

Velmi znepokojující nemoc

Stav ve Velké Británii je tak vážný, že k celé záležitosti svolal tiskovou konferenci ministr zdravotnictví Matt Hancock. Ten prohlásil, že nová zjištění jsou “velmi znepokojující”. Podle něj nové dětské onemocnění, kvůli kterému je třeba pacienty ošetřovat na jednotkách intenzivní péče, může souviset s epidemií nemoci Covid-19. U dětí se nákaza projevuje zánětlivým bujením v těle. Podobá se přitom Kawasakiho nemoci, jež u dětí do pěti let způsobuje záněty cév a srdce, nebo toxickému šoku.

Ve Velké Británii jde o desítky podobných případů. Testy u některých z těchto dětí odhalily přítomnost koronaviru v těle, u jiných ale nikoliv. Zde se ale opět může narážet na nepřesnost testů, které mohou být falešně negativní. Záněty u dětí se ale ve větší míře začaly objevovat také v dalších zemích, které patří k nejpostiženějším koronavirovou epidemií. Jde zejména o Itálii a Španělsko.

Další velká komplikace

Záhadná nemoc se projevuje zejména vysokou horečkou, nízkým krevním tlakem, vyrážkami a dušností. Mohou se objevovat také bolesti břicha, zvracení nebo průjem. Část těchto příznaků je totožná s těmi, kterými trpí pacienti s Covid-19. V případě dětských pacientů by se z větší části mohlo jednat o příliš silnou reakci imunitního systému.

Souvislost s koronavirem je poměrně pravděpodobná a jde tak o další nepříjemné zjištění o této nákaze. Přitom teprve pár dní se ví o jiné velké komplikaci, kterou je tvorba krevních sraženin. Ta se vyskytuje zejména u mladších pacientů, u kterých virus nenapadne plíce, ale ucpává právě tepny a cévy. Pacienti pak mohou dostat například mozkovou mrtvici. Známému americkému herci Nicku Cordeymu (41 let) v důsledku této komplikace museli lékaři amputovat nohu.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.