Lékaři v první linii dostali “odměnu” za přesčasy. Nemocnice jim pokrátí výplaty

Zatímco v médiích od politiků často slyšíme, že si lékaři za své vypětí v současné koronavirové krizi zaslouží vyšší odměny, realita je přeci jen složitější a bohužel také temnější. Po dřině a nasazení se zdravotnický personál pražské Nemocnice Na Homolce dozvěděl, že pravděpodobně nedostane takové odměny, na které je zvyklý.

Krácení, nikoliv zvyšování odměn

Některým členům personálu, a to včetně vytížených jednotek ARO nebo JIP, přišel dopis podepsaný ředitelem nemocnice Petrem Paloučkem. Ten v něm naznačuje, že nemocnice bude muset pokrátit odměny. Přitom se odvolává na skutečnost, že špitál neplní své závazky a negeneruje předpokládané příjmy.

V souvislosti s opatřeními k zabránění šíření onemocnění způsobené novým koronavirem SARS-Cov-2 a vývojem pandemie v ČR, byla naše nemocnice nucena téměř ze dne na den vyčlenit svou kapacitu prioritně pro zajištění zdravotní péče pro pacienty s Covid-19 a vytvořit několik specializovaných týmů napříč nemocnicí, které by se o tyto pacienty staraly. Zároveň jsme v návaznosti na mimořádné opatření MZ museli omezit provoz nemocnice, ve smyslu poskytování pouze péče akutní a nezbytně nutné, a to jak v případě ambulantních, tak lůžkových služeb. Tato vynucená opatření se nutně odrazila i na výkonnosti celé nemocnice, a proto jsme nebyli schopni dodržet plán produkce, který byl nastaven a který úzce souvisí s příjmy nemocnice. S ohledem na předpokládané výrazné výpadky finančních příjmů bylo vedení nemocnice nuceno, z důvodů zachování stabilní ekonomické situace, na tuto situaci zareagovat,” píše se v dopise zaměstnancům, který někteří z nich zveřejnili.

Management nemocnice rozhodl o tom, že bude snížen objem finančních prostředků určených na pravidelné mimořádné odměny za měsíc duben. Dodejme, že jde o odměny, na které je personál běžně zvyklý a vnímá je jako součást svého platu. Nehledě na to, že v dubnu bylo pracovní vytížení zdravotníků extrémní.

V momentě, kdy se provoz a produkce nemocnice opět navrátí na standardní úroveň, systém odměňování bude znovu nastaven do původní podoby,“ dodává ředitel. Jeho slova ale zaměstnance příliš neuspokojila.

Odměny doporučilo i ministerstvo

Jakmile se dopis dostal na veřejnost a počínání zkritizovala také opozice, Nemocnice na Homolce obrátila. Ústy své mluvčí začala tvrdit, že reálně se mimořádné odměny nesníží, ale budou jen nerovnoměrně rozděleny. Mělo by se tak dít přitom podle klíče nasazení personálu. Tedy ti zdravotníci, kteří obzvlášť bojovali s nemocí Covid-19, by své odměny dostat měli.

Mimořádné odměny za práci v krizovém režimu doporučil nemocnicím vyplácet také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. “Mimořádné odměny se týkají všech zaměstnanců, kteří se významně podílí na zvládnutí situace související s pandemií. Odměna přepočtená na hodinu by se měla pohybovat v rozmezí 100 až 500 korun,” uvedl Vojtěch. Nepřidal ale už žádné instrukce, případně nařízení, aby tyto odměny byly skutečně zajištěny.

Zlé jazyky poukazují na skutečnost, že Vojtěchův resort za pouhých pár týdnů utratil miliardy za výrazně předražené respirátory. Peníze přitom šly na účty více než pochybných firem. Tyto peníze přitom budou v rozpočtu ministerstva chybět, a to například i na odměny v nemocnicích, které mu podléhají.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments