Zahrádkáři varují před lidovým hnojivem, které slibuje zázraky. Vaši zahradu dočista zpustoší

Jakmile se pustíte do zahradničení, toužíte po bohaté úrodě plné šťavnatých nebo sladkých plodů. Abyste byli úspěšní, jste ochotni vyzkoušet cokoli. Pro úspěšné zakořenění, olistění, květenství a plody potřebují rostliny dostatek živin. K růstu jsou vhodné i některé druhy cukrů. Buďte ale opatrní, jakou metodu hnojení zvolíte, své rostlinky můžete zničit v každém stádiu jejich růstu.

Cukr, ano či ne?

Ve chvíli, kdy zjistíte, že cukr je jedním z prvků, které rostlina potřebuje, můžete po něm v dobré víře sáhnout. Přidáte-li do vody, kterou zavlažujete, cukr, změníte tím ale schopnost rostlin tuto vláhu přijímat. U zdravých rostlin, rostoucím na zahradě, tím můžete způsobit katastrofu. Naopak rostlinám, které nejsou příliš zdravé, můžete ulevit. Cukr je vhodný především pro řezané uvadající květiny. Dodá jim novou energii.

Sladké plody

Jedním z častých mýtů týkající se cukrů je jejich schopnost osladit plody rajčat. Tato teorie vychází ze stejné teorie, kvůli které pěstujeme v blízkosti rajčat rostlinky bazalky. Jejich vůně a chuť do plodů částečně přechází. S cukrem to ale neplatí. Kořeny rajčat nejsou schopny absorbovat molekuly cukru, který se tím pádem nemůže dostat až do plodů.

Foto: Shutterstock

Opatrně na plísně

Přidáním cukrů do zálivky podporujete růst mikrobů, které mohou pomoci vývoji rostlin. Někdy však dojde k opačnému průběhu, kdy přemírou mikrobů vzniknou nebezpečné houby a bakterie, které zeleninu postupně zahubí.

Dokonalé hnojivo

Klíčovými prvky, které vaše rostliny potřebují, jsou především draslík, fosfor a vápník. Vše musí být připraveno ve správném poměru. Nevyberete-li si mezi kupovanými hnojivy, můžete si připravit domácí postřik. Nebojte se sáhnout po výživě z droždí, o kterém jste si mohli přečíst na našich stránkách.

Foto: Shutterstock, zdroj: Jardinier paresseux, Arch Zine

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments