Zákaz běžných praček se blíží. Budete muset koupit novou, za velké peníze

V současné době probíhá naprostá změna přístupu ke spotřebičům a zařízením, které jsme používali desítky let. Když už je tu ale ta změna směrem k udržitelnému životnímu prostředí, přehodnocuje se vše. Od automobilů přes sekačky až třeba k pračkám. Ano, ty současné rovněž začínají vadit a vše směřuje k jejich výměně.

Už nevyhovují

Respektive to znamená, že dnes běžné pračky už si poměrně brzy nekoupíte, protože budou nedostatečné. Tentokrát za tím ale nestojí tolik vzývané emise, nýbrž něco možná ještě zákeřnějšího, a tím jsou mikroplasty. To je hrozba, o které se zatím příliš nemluví, ale která má potenciál nadělat velkou paseku. Mikroplasty jsou dnes totiž doslova všude a do těla lidí se dostávají ve velkém množství. Ačkoliv dosud není přesně změřeno, co přesně tam dělají a jak se chovají, předpokládá se, že to není nic pozitivního.

Jak ukázaly studie, poměrně překvapivě je největším generátorem těchto mikroplastů oblečení, a to syntetické. To se každým praním trochu více opotřebuje, což vede k uvolnění další várky mikroplastů do oběhu. Pochopitelně se takto snadno dostanou do odpadních vod, kde už je nikdo neodchytí.

Francie je první zemí, která řekla dost. Od roku 2025 v této zemi bude muset každá prodaná pračka mít speciální filtr zachytávající právě mikroplasty. Jejich velká část tak bude polapena už přímo ve spotřebiči, takže se nedostane ven. Odborníci si od toho slibují, že by mělo dojít k významné redukci těchto mikroskopických kousků.

Foto: Shutterstock

Připravte se

A je zcela jasné, že toto opatření nezůstane omezeno pouze na Francii. Diskutuje už se i na Evropské unii, a až bude schváleno, bude se muset aplikovat ve všech členských státech, tedy i v České republice. Bude to znamenat především to, že si za novou pračku připlatíte, ale zase budete mít lepší pocit.

Pokud byste ho chtěli získat už teď, máte možnost. Někteří výrobci do svých praček už filtry na mikroplasty nabízejí. Jejich účinnost je přitom poměrně slušná, mají zachytit až 90 % všech částic.

Foto: Shutterstock, zdroje: NY Times, Forbes

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Efit
Efit
10 měsíců

V jaké století to žijeme? To není normální, tak díky , že to koupíte všem nebo přispějete na pračku , lidi pomalu ani neví co dřív platit všechno je drahý, výplaty na hovno a vy si řeknete jen tak o pračku 😂😂😂😂 hlavně, že vy poslanci máte jídlo levnější než děti ve školách a školkách 🤦‍♀️😆😁😄

Miro
Miro
11 měsíců

Ten obrázek není pračka, ale sušička na prádlo. Tam jsou mikrofiltry. Pračky s s tím nevyrábí.

Marta
Marta
11 měsíců

Kdo mi dá na novou pračku budu prát jak naše babička EU ať buzeruje západní země

Jana
Jana
11 měsíců

Mám valchu, jupí

Standa
Standa
11 měsíců

Lepší pocit budu kfy lidé se zbourat a vychází politiky rovnou s oken a vypálit do základu Brusel jak to udělal Hitler vypálil říský sněm asi budeme muset vypálit smenovnu v Praze

František
František
11 měsíců
Reply to  Standa

Přesně tak,vypálit ty zmetky pražský a za koule do průvanu s nimi. Ať už jdou do prdele,jenom zakazovat a nařizovat,BASTARDI !!!. CHTĚL BYCH VIDĚT, JAK MĚ NEKDO JDE ZKONTROLOVAT V ČEM PEREME,TAK MU VRAZIM PALICI DO PRAČKY, AŤ TO VIDÍ POŘÁDNĚ PIČUS

Ivana
Ivana
11 měsíců

Ať jde celá EU do háje!Bude nám pořád nařizovat co máme či nemáme dělat vyrábět!Je to normální?!Jsme tu jak loutky každý s námi tady neskutečně manipuluje!

Josef
Josef
11 měsíců
Reply to  Ivana

Protoze to hlasa rusacky dezinfo webisek? Podivejte se na tu azbuku z ilustracnich fotek! Jaky redaktor pouzije ilustracni fotky z ruska? Rusky redaktor!

Pavel
Pavel
11 měsíců

Jo a ten mikrofiltr pak propláchneme vodou do kanálu. 😐

Kveta
Kveta
11 měsíců
Reply to  Pavel

😀😀😀