Hrozná rána pro Evropu a Čechy obzvlášť. Přijde nepěkná věc, na Ukrajinu okamžitě zapomeneme

V Evropě se schyluje k opravdu znepokojivým záležitostem. Jsou o tom přesvědčeni minimálně v Rusku, kde je teď velmi oblíbený narativ o tom, že starý kontinent, pochopitelně včetně neoblíbené České republiky, dostane pořádnou ránu, ze které se bude jen obtížně sbírat. Představa je pochopitelně taková, že nás tyto trable zaměstnají natolik, že se přestaneme starat o Ukrajinu.

Voda je problém

Už to tu ostatně jednou bylo. Ruská média před začátkem zimy strašila Evropu tím, že ji čekají opravdu krušné chvíle. Lidé si prý nebudou mít čím zatopit a bude jim zima, což pochopitelně odporuje představám vyspělé a moderní společnosti. Nic z toho se ale nestalo, naopak, lidé se semkli, energiemi šetřili a vše se pohodlně zvládlo.

Teď je tu tedy jiná hrozba, jak informuje agentura Ria Novosti. Opět je spojena s ročním obdobím, tentokrát létem. Evropa se prý musí připravit na gigantické sucho, jaké tu ještě nebylo. A souvisí to právě s tím, že jsme těžili z velmi mírné zimy, která ovšem také nepřinesla dostatek srážek, jež teď budou chybět.

V tomto ohledu se tyto vize přeci jen docela shodují s obavami místních vědců, kteří rovněž už roky varují před velkým suchem. A je také pravdou, že v posledních letech jsou letní měsíce opravdu horké a pravidelně způsobují vyprahlost půdy.

Foto: Shutterstock

Přísná opatření

Tenčí se také zásoby pitné vody, přičemž Rusové to vykreslují tak, že tu vysychají jezera, řeky i zásoby podzemní vody. Do určité míry je to opět pravda, ale zase to v dohledné době neznamená, že tu například nebude co pít.

Komentátorka agentury však upozorňuje na konkrétní opatření, která se v jednotlivých zemích už zavádí. Například ve Velké Británii je před schválením zákaz instalace zařízení, která přehnaně plýtvají vodou. V této zemi by se měla spotřeba vody v příštích letech snížit o celou pětinu.

Dalším příkladem je Francie, která zavádí různé tarify na spotřebu vody. Zatímco určité množství dostanou lidé za standardní cenu, všechno nad to bude podstatně dražší. To je pochopitelně nepříjemné, ale dá se to ve jménu zamezení plýtvání cennými zdroji pochopit.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radomír
1 rok

Titulek je jasný , na ně jsme měli zapomenout už loni v dubnu a nebyli by jsme v bahně jako dnes . Přinesli pohromu pro celý stát, od nemoci přes kriminalitu až po bídu. Je to mordor oligarchů ! 😂

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Radomír

Nesmis verit mistnim azbukum z aazdarovje kazdy kec 🙂

Ila
Ila
1 rok
Reply to  Radomír

A to ještě nevíte že před tímto nám tunelovali soc.system.Na rodinu se jim dávali dávky mezi 40 a 70tisici.A dostal razítko tak bydlení 100%příspěvek. A my chodíme žebrat z našeho o pár korun.

Toscana
Toscana
1 rok
Reply to  Radomír

Vy dezoláti vrábelovi budete mít bídu vždy. Když odejdeš do russka, jedná jim tam přibude a tady ubude.

Pavel
Pavel
1 rok

Ať se Rusák nejdříve ohlédne za sebe co provedl s Bajkalem a nechá si odborné posudky pro sebe.

Standa
Standa
1 rok

Co sem serete Putina tohle je chyba lidi všechna voda plyne do kanalizace a pryč nezorana pole kdy déšť se diataval do půdy a za tohle je zodpovědný člověk

Standa
Standa
1 rok

Ono je tady chyba nezorana pole vodu odvadime do kanalizace solární pole který vidu odporují pryč velký průmysl který spotřebuje velké množství vody tady ať paní odborníci hledaji problém

Vojtěch
Vojtěch
1 rok

Co pořád lžete, že se lidé semkli a začali šetřit tak velký kulový. Klika, že zima byla mírná.😠

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Vojtěch

V rusku byla mirna zima? U nas v CR nebyla.

Svoboda
Svoboda
1 rok

Bláboly,pište o vládě, která nam lže v jednom kuse a nestrašte lidi,Fiala okrádá české lidi a nikdo ani muk,sraby.

Stanislav
Stanislav
1 rok
Reply to  Svoboda

Vy patříte k nim

Ila
Ila
1 rok
Reply to  Stanislav

Stanislav.Vy jste natočen na Budejice?