Zákaz plynových kotlů na spadnutí. Už je tu termín, kdy definitivně skončí. Češi si hodně připlatí

Stroj na nové návrhy směřující k ochraně klimatu se ne a ne zastavit. Poté, co byly definitivně převálcovány vozidla se spalovacími motory, jejichž prodej skončí v roce 2035, jsou na řadě další spotřebiče a zařízení, do kterých se evropští úředníci s chutí zakousnou. Velkým trnem v oku jsou například zahradní sekačky na benzín, které to mají také víceméně spočítané, a poměrně překvapivě i plynové kotle.

Plány, které nepotěší

Se skutečností, že kotle na uhlí za pár let definitivně skončí a nebudou se zřejmě smět ani používat, už jsme se tak nějak smířili. Avšak plyn byl považován za zdroj energie pro střednědobou budoucnost. Jenže i to se vlivem řady okolností změnilo.

Evropská komise již tlačí svůj návrh, aby se od roku 2029 nesměly prodávat současné plynové kotle. Přitom ty patří mezi velmi efektivní, protože jsou kondenzační. Jiné už se ostatně pár lety instalovat nesmí. Bohužel, ani ty už nevyhovují představám úředníků.

Domácnosti by měly ve velkém přejít na tepelná čerpadla, kde to bude možné, a tam kde je energetická náročnost přeci jen vyšší, budou připadat v úvahu hybridní kotle, což však bude představovat instalaci hned dvou zdrojů, a sice tepelného čerpadla a plynového kotle.

Foto: Shutterstock

Připravte se na velké výdaje

Jak by to mohlo vypadat, ukazují ve svých návrzích Němci. Ti si od roku 2024 předepsali, že nově instalovaná zařízení do rodinných domků musí generovat 65 % energie z obnovitelných zdrojů. Zbytek může obstarat plyn, bez čehož by se některé domy zkrátka neobešly.

Jenže i tento nedostatek by měl být nakonec odstraněn. Všichni lidé v Evropě si totiž podle jiných návrhů budou muset zrekonstruovat své domy tak, aby vyhovovaly vyšší třídě energetické náročnosti, tedy aby byly úspornější.

Jak se zdá, Evropská unie si na nás připravila opravdu pěkné věci. Chystá sice řadu dotací, ale kromě toho, že i ty jsou ve výsledku z našich kapes, to bude znamenat i velké osobní investice, přičemž není jasné, zda na ně všichni budou mít peníze.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Květa
Květa
11 měsíců

Mám dojem, že ty zákazy nebudou platit pro všechny.
Fialová šlecha si do voleb bude stejně dělat co chce.Věřįm ale, že dny už mají sečteny, že se národ ponaučil.

Michal
Michal
11 měsíců

Jasně TČ všichni a také EV, ale není mi jasné kde vezmeme na to všechno všichni elektrickou energii !!! Já budu topit buď plynem a nebo odpadem. Jinou možnost nevidím. Když já zateplím svůj domek, tak budu neustále větrat a tím pádem budu neustále topit. No na matiku jsem hodně blbý, ale tohle mi nevychází ani tak, ani tak. Dotace ? Klidně, ale minimálně 100% ! Mimochodem ale už se ozývají lidé, kteří si tepelné čerpadlo pořídili A teď zjišťuji že je to prodělečná věc. Ale tak vlastně kotel nepotřebuji, stačí mi doma si udělat Pec a nad ní výměník… Číst vice »

Květa
Květa
11 měsíců
Reply to  Michal

Cílená likvidace obyvatel EÚ. Nebylo by lepší, aby obyvatelé zlikvidovali EÚ. Ta vydává jen samé přįkazy a zàkazy. A kde na to všechno vzít peníze????

Pavel
Pavel
11 měsíců

Zákazové a jiné restriktivní šílenství z Bruselu je rajskou hudbou pro naši vládu Fialy. Co si lidé zvolili, to mají. Voliči vládních partají se jako malé děti nechali utáhnout na vařené nudli protibabišovské hysterie.

Květa
Květa
11 měsíců
Reply to  Pavel

Nikdo ale nepočítal s tím, że když pan Fiala řekl,že daně se zvyšovat nebudou, že l ž e Hanba takové vládě!!!! Žene nás do záhuby.

Kodl
Kodl
11 měsíců

A rovnou se připojit k sovětskému svazu, viď? Dnes jsem viděl Putlera jak kreslil SpongeBoba.

Josef
Josef
11 měsíců

Do ruska s tebou, chcimire! Tam jim ukazes jak moc chces mir a vyjednas ho pro vsechny.

Pavel
Pavel
11 měsíců

Aku sekačkou houby posečete.

Josef
Josef
11 měsíců
Reply to  Pavel

Aku sekackami se secou hektarove rozlohy a jsou to stroje, ktere po silnici odtahnou velky traktor JD. V cem ma byt problem?