Zaměstnanec popsal otřesné pracovní podmínky v českém obchodě Rohlík. Lidé tu padají únavou

Internetové obchody doručující potraviny se v posledních letech staly velmi oblíbené. Není ostatně divu, vždyť poskytují skvělou službu, která jednoznačně šetří spoustu času. Lidé už se nemusí vypravovat na zdlouhavé nákupy do přeplněných supermarketů a hypermarketů, ale jednoduše si vše naklikají v pohodlí domova a ono jim to za pár hodin přijede až ke vchodu.

Práce se často protáhla

Málokdo se nicméně zaobírá tím, jak náročné podnikání to je. Není totiž vůbec jednoduché uspokojit veškerou poptávku, která se navíc často velmi rychle mění. To pak může vést k velkému tlaku na některé zaměstnance, který někdy jde až za hranu.

Pro server Voxpot popsal nároční pracovní podmínky v Rohlíku zaměstnanec Dmytro Papušoj původem z Ukrajiny. Ačkoliv měl ve smlouvě uvedenou osmihodinovou pracovní dobu, byť měla být rozdělena na dvanáctihodinové směny, ve výsledku nebylo výjimkou, že pracoval třeba 15 až 16 hodin, stejně jako další agenturní zaměstnanci z Ukrajiny. Zakázek prý bylo jednoduše mnoho.

Zaměstnanci sice měli nárok na dvě třicetiminutové přestávky denně, avšak nemohli si je sami rozvrhnout. Nebylo jasné, kdy a zda se na ně dostanou. Ačkoliv měl Dmytro podle smlouvy nárok na jeden den volna týdně, v praxi se bohužel stávalo, že byl do práce stejně povolán, a tak pracoval celý týden.

Foto: Shutterstock

Opravdu náročná práce

V práci přitom skutečně nebylo, jak si odpočinout. V každém sektoru stáli dozorci, kteří hlídali, aby všichni plnili normu. Nesměly se vůbec používat třeba telefony nebo sluchátka. Jednou Dmytrovi chytré hodinky změřily, že v práci nachodil 51 tisíc kroků. A to pochopitelně nechodil naprázdno. Vlastně není divu, že ve vypjatých obdobích se stávalo, že lidé v práci omdleli, protože už nemohli dále.

Podmínky byly skutečně velmi zvláštní. Z výpovědi Dmytra je patrné, že se požadavky neustále zvyšovaly, dokud nebyly neúnosné. V takové chvíli docházelo k tomu, že se pracovníci hromadně vzbouřili a přerušili práci. Jen tak se domohli určitých ústupků.

Ani platově na tom nejsou agenturní zaměstnanci u Rohlíku kdovíjak. Do hry totiž vstupují nejrůznější prostředníci, a tak ten, kdo skutečně pracuje, často dostane jen 130 korun na hodinu.

Vyjádření společnosti Rohlík.cz

Článek, který vydal server Voxpot se nás dotkl. Nezakládá se totiž na faktech a platných principech, nýbrž jednom rozhovoru. Vycházíme z něj jako společnost, která zneužívá situace a vykořisťuje Ukrajince, kteří u nás hledají útočiště před válkou. To je nesmysl a nesmíříme se s tím, že nás někdo takhle vykresluje. Jak jsme se snažili vysvětlit i redaktorům z Voxpotu, určitě nedošlo k žádné změně nebo zpřísnění podmínek pro fungování našich skladů v souvislosti s válkou na Ukrajině, jediná provozní změna, kterou jsme udělali, bylo zavedení 6-ti hodinových směn tak, aby práci u nás mohly získat i maminky s dětmi, které delší dobu pracovat nemohou.

Od začátku letošního roku se hodně soustředíme na postup, jakým vybíráme a spolupracujeme s našimi dodavateli, abychom si byli jisti, že spolupracujeme jen s těmi, co striktně dodržují pracovní právo a další právní předpisy. V průběhu jara jsme právě z tohoto důvodu s několika dodavateli spolupráci rozvázali. Prověřujeme však některé informace, které jsou v článku uvedené a pokud zjistíme, že informace jsou pravdivé a dodavatel porušil zákoník práce, pak z toho neprodleně vyvodíme důsledky. Stížnosti bereme vážně a dodržování pracovního práva vyžadujeme od všech spolupracujících subjektů.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
22 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
karelka
karelka
1 rok

Dnešní mladí si nedovedou představit pracovní šichtu, kde by se museli věnovat pouze práci.Jedině mobil, sluchátka celý den na uších a výkon žádný.

Lojza
Lojza
1 rok

Nevím proč se tedy brečí já mám 100,- na hodinu dělám 14 hodin 6 dní v týdnu a asi nemelu z posledního že,? To jenom pošta učitele lékaři a teď i rohlík…
Pokud chceš mít na chleba musíš chodit do práce nebo běž brečet na UP

Katrina
Katrina
1 rok

V České republice nějak není zvykem dodržování práv zaměstnanců a tak Rohlík není jediný, kdo tohle dělá. Největší potíž spočívá v tom, že zaměstnavatelům za zneužívání zaměstnanců a nedodržování pracovní doby nic nehrozí. Maximálně pár tisíc pokuty. Což je pro firmu s ročním obratem několik milionů ročně, jako když plivnete do moře. Navíc stížnostmi se nikdo nezabývá. Takže zaměstnancům nezbývá než držet pusu a krok. Což je neuvěřitelně frustrující a strašně.

Petr
Petr
1 rok

Ano hnus. Všechny tzv.,,startupy,, jsou založeny na otrockém vytěžování lidí. Spousta firem pomocí tzv. appek platforem potlačuje běžné činnosti, řemesla, živnosti atd. Tyto původně drobné aktivity shrábne pod sebe, vmezeří se mezi dodavatele a spotřebitele a parazituje ve velkém na celkem nízké marži Výsledkem je armáda zchudlých,,dodavatelů,, armáda zlenivělých konzumentů a jeden mega zbohatlý parazit.

Robert
Robert
1 rok

Klasické lži rohlíku. Oni totiž lide co tam pracuji a mají skvělé pracovní podmínky a jsou řádně ohodnocení mají potřebu lhát do médií.

Eva
Eva
1 rok

To se bohužel neděje jen v této firmě, ale hlavně v celé ČR. Ve velkých firmách. A vůbec na celém světě 😭

Jiří
Jiří
1 rok

Dobrý den,ano,vše je pravda a neděje se to jen ukrajinský obcanum( s válkou to nemá co spolecneho),ale i zaměstnancům českým, stejně tak kuryrum této firmy….prosím,příslušné orgány,aby se tím laskavě zacaly zabývat…Pan Cupr je novodobý otrokar ….je to hnus a zneužívání lidi.

Hasek jan
Hasek jan
1 rok

Pevně tomu věřím, že se tohle v Rohliku děje. Mel sem tam kamaráda a popsal me to úplně stejně.Proto si chodím nakupovat sam,než živit tenhle hnus .

František Holešta
František Holešta
1 rok

A nastoupil jako řidič náklaďáku pro dopravní firmu externě spolupracuje s rohlik.cz první den mě zaměstnavatel poslal do centrálního skladu rohlík cz když jsem měl naložit vozicky s nákupními taškami vše připraveno na čas tak mě ukrajinský zaměstnanci nechali v expedici skladu čekat pomalu třičtvrtě hodiny mínus 15 stupňů nikomu jsem tam nerozuměl ani slovo všude samý ukajinec a když jsem se dozvěděl že bych měl překračovat AETR prakticky jsem se za ten celý že nezastavil a třikrát jsem za sebou tocil Hradec Králové strašný hned ten první den jsem dal výpověď a dokonce jsem to nedostal ani zaplacený.

Pája
Pája
1 rok

Mistři kuchyně ale spálí i vodu