Zaostřeno na kávu: je lepší horká nebo studená?

espresso

Jen málokdo by si uměl představit, že by si třeba ráno po probuzení nedal oblíbenou kávu. Určitě se shodneme na tom, že káva patří mezi nejoblíbenější nápoje vůbec. Najdou se mezi námi tací, kteří dokážou vypít až několik šálků kávy denně. Zatímco někdo miluje kávu horkou, jiný dá přednost její studené podobě. A jak se na to tváří odborníci? Která káva je lepší?

Způsob, kterým kávu pijeme, měníme s ohledem na roční období

Díky proběhlému průzkumu došlo k odhalení jednoho zajímavého faktu: lidé často mění způsob, kterým pijí kávu, vzhledem k aktuálně panujícímu ročnímu období. Zatímco v zimě dáváme přednost horkému nápoji a s chutí si dopřejeme třeba tolik oblíbené caffee latte, během léta se přikláníme ke studené kávě, kdy je trendem především káva ledová.

Když se nad tím tak zamyslíte, ono je to vcelku logické, viďte? Ale ruku na srdce: napadlo vás někdy si tohoto faktu všimnout?

Je lepší káva horká nebo studená?

Odborníci studovali, jestli je lepší káva horká nebo studená. Ve výzkumu, na který se zaměřili, testovali například kyselost a antioxidační aktivitu teplé a studené kávy. A jak dopadly výsledky? Pokud patříte mezi milovníky pořádně horkého kafe, pak můžete tiše jásat: ukázalo se, že pití horké kávy je pro naše tělo příslibem vyšší úrovně antioxidační aktivity.

A proč tolik zmiňujeme ony antioxidační aktivity? Věří se totiž tomu, že antioxidanty mají pozitivní vliv na naše zdraví. Fungují totiž jako prevence vzniku srdečních chorob a obtíží, zároveň předchází vzniku cukrovky.

Není ani tak důležitá teplota, jako spíše množství

I když se podle studií ukázalo, že by měla mít horká káva na naše zdraví o něco pozitivnější vliv, zase až takové rozdíly mezi horkou a studenou kávou nehledejte. Daleko důležitější, nežli teplota tohoto lidmi tolik oblíbeného nápoje, je množství, které během jediného dne vypijete.

Za normu se udává množství 3-4 šálků kávy denně. O závislosti naopak můžeme mluvit v případě, kdy si dopřejete více jak 12 šálků kávy denně. A to je už opravdu přehnané množství.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.