Co se děje v těle při požití většího množství alkoholu?

Klikatá chůze, nevyrovnané pohyby, přehnaná gesta a neschopnost řeči. To vše jsou signály, které ukazují, že jste požili větší množství alkoholu. Tyto projevy, které jsou na první pohled zřejmé však nejsou jediné. V těle se odehrává mnohem složitější proces, který už se tak neškodně netváří.

Co se děje ihned po požití?

Alkohol se začne téměř ihned vstřebávat. Velkou část zpracuje již žaludek a později tenké střevo. Jelikož tělo vyhodnotí alkohol jako jedovatou látku, snaží se ho co nejrychleji zbavit. Pokud však pijete rychleji, než dokáže tělo odbourávat, dostanete se do stavu opilosti.

Proces odstraňování závisí na různých faktorech. Často rozhoduje váha jedince, koncentrace alkoholu, psychický stav a také zdali máte v žaludku také jiné pokrmy.

Působení na mozek a mozeček

Buňky nervové soustavy neustále v běžném životě kontaktují mozek a dávají mu vědět o různých podnětech. Alkohol toto spojení částečně narušuje, a proto je v opilosti například méně nebo později cítit bolest.

Stejně tak je i významně omezena funkce mozečku, který odpovídá za motoriku a schopnost řeči. Jakmile je omámen i tento orgán, opilec dosáhne stavu, kdy se mu motají nohy i jazyk. Tip: Důležitá část nervové soustavy, aneb jak funguje mozeček Cerebellum

Do práce se zapojují játra

Aby se tělo co nejrychleji zbavilo jedovatých látek, chopí se práce játra, která se zbaví minimálně 60% alkoholu. Pokud jim dáte prostor a nebudete popíjet i nadále, mohou vás do několika hodin opět postavit na nohy. Pokud tedy požijete nižší množství, budete se druhé ráno těšit z celého dne bez kocoviny.

Druhý den vás může potrápit kocovina

Její jméno zná snad každý, ovšem již jen někteří vědí, co je skutečně zač. Jedná se o stav, kdy se tělo potýká s velkým nedostatkem tekutin, minerálů a vitaminů. I když je vám velmi zle, bolí vás hlava, žaludek máte jako na vodě, nyní je čas vše řešit. Snažte se tělo zásobovat vitaminy a všemi prospěšnými látkami, dosyta se najezte a dopřejte tělu dostatečný odpočinek.

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.