Zápach z bot okamžitě zmizí do 5 minut. Nasypte do nich běžnou věc a koukejte, co se bude dít

Na našich nohou se nachází více potních žláz než na celém zbytku těla. Proto se i při nejlepší hygieně občas stane, že nevoní. Pot sám o sobě nezapáchá, viníkem jsou bakterie. Například metanethiol, který má výrazný odér síry, podobající se hnijícímu zelí. A protože boty zachycují pot a vlhkost z našich nohou, vytvářejí ideální prostředí, ve kterém se bakteriím daří.

Boty, které smrdí, častěji nejsou kožené. Různé umělé materiály sice mohou vypadat od kůže k nerozeznání, bohužel ale postrádají její prodyšnost. Možná ale právě tyto boty patří k vašim oblíbeným a rádi byste je nosili i nadále. Beze strachu se z nich na návštěvě zout.

Naštěstí existuje několik řešení, jak nežádoucí puch odstranit.

Zápach zničí soda i ocet

Jedním z nich je samozřejmě jedlá soda. Nasypte ji na stélku bot a nechte alespoň 24 hodin působit. Pokud je odnímatelná, můžete sodu nasypat i pod stélku. Nebo ji smíchejte s práškem do pečiva a kukuřičným škrobem a nechte v botách přes noc.

Zápach neutralizuje také ocet, který vítězí i v boji s bakteriemi. Smíchejte ho v poměru 1:1 s vodou, dejte do rozprašovače, nastříkejte do obuvi a nechte zaschnout. Pokud zapáchají vaše běžecké boty, nastříkejte je po každém běhu. K tomuto roztoku můžete přidat i pár kapek esenciálního oleje.

Existují studie, které dokazují, že především hřebíčkový, skořicový nebo cedrový olej mají antibakteriální a protiplísňové účinky. Dokáží proto zastavit růst bakterií na vašich nohách a tím brání vzniku zápachu.

Foto: Shutterstock

Boty můžete zamrazit

Nemáte doma sodu ani ocet a potřebujete váš problém smradlavých bot vyřešit co nejrychleji? Zmrazte je. Strčte boty do plastového sáčku a dejte přes noc do mrazáku. Bakterie se množí na teplých a tmavých místech, takže mráz je zabíjí a zastaví i zápach. 

Stejně tak pomůže položit boty na slunce. Horko a světlo zničí bakterie produkující zápach a vaše boty budou opět vonět zcela neutrálně.

Pomůže i kočkolit

Možná trochu nečekaná, ale logická je i varianta, naplnit boty kočkolitem. Stelivo přece má za úkol pohltit vlhkost a eliminovat zápach. A zhostí se ho nejen v kočičím WC, ale i ve vašich botách.

Nezapomínejte nosit ponožky. Ponožky totiž absorbují vlhkost a pot produkovaný chodidly. Měly by ale být z přírodní bavlny. Umělé materiály možná nebudou schopny žádanou službu vykonat. V každém případě je vždy jednodušší vyprat ponožky než boty.

A samozřejmě, jsou-li vaše boty látkové, perte je. Perte také jejich vložky nebo je alespoň po čase měňte za nové. Dodržujte hygienu nohou a uvidíte, že vyzout se na návštěvě přestane být vaší noční můrou.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments