Zastaralý mýtus o oblíbeném dochucovadle. Takto to je ve skutečnosti s glutamátem

Glutamát sodný dochutí jídlo a znáte jej především z instantních polévek a pokrmů asijské kuchyně. Proč má tak špatnou pověst a měli bychom se konzumace pokrmů s glutamátem sodným opravdu vyhýbat? Web CNN.com odhaluje, jak je to s glutamátem ve skutečnosti.

Syndrom čínské kuchyně

Už jste slyšeli o syndromu čínské kuchyně? Ano, opravdu se jedná o častou sérii obtíží, kterými trpí ti, kteří si dali pokrm z asijského bistra. Mezi uváděné potíže patří křeče v žaludku, bolest hlavy, pocení, tuhnutí svalů, potřeba rychlé návštěvy toalety a velká žízeň. Osoby zmiňují že mají necitlivou šíji, buší jim srdce, trpí závratěmi i bolestí zad. Proč lidé trpí těmito obtížemi?

Škodlivý glutamát sodný (MSG)

Asijská kuchyně připravená podle původních receptur je velmi zdravá a pokud byste se podle zásad asijské kuchyně stravovali dlouhodobě, prospějete organizmu a zaručeně se zbavíte nadbytečných kilogramů.

Problémem je konzumace instantních pokrmů a pokrmů z asijského bistra. Ty jsou ve velké míře dochucovány právě glutamátem sodným. V jídlech je obvykle použito velké množství glutamátu, a to může způsobovat problémy u citlivých jedinců nebo jedinců, kteří se s dochucovadlem setkávají minimálně.

Glutamát sodný je ve velké míře zastoupen také v konzervovaných jídlech, brambůrkách, párcích a nejrůznějších polotovarech.

První pomoc po glutamátu

Jestliže se po konzumaci instantních nebo asijských pokrmů setkáte s popsanými příznaky, vypijte velké množství vody. Glutamát není zdraví škodlivý a potíže rychle odezní.

V malém množství nepůsobí žádné obtíže, není problém abyste jej používali běžně při vaření. Opravdu příjemně dochutí pokrmy.

Milovníci jídel z asijského bistra se rovněž nemusí obávat, při pravidelné konzumaci si tělo vytvoří jistou toleranci. To ale neznamená, že by instantní jídlo nebo jídlo z rychlého občerstvení tělu prospívalo.

Sodík a vysoký glykemický index

Nebezpečím konzumace uvedených jídel je vysoké množství sodíku (soli). Jídla mají vysoký glykemický index, to znamená, že brzy po konzumaci dostanete mnohem větší hlad. Hladina cukru v krvi je rozkolísaná a zvyšuje se i krevní tlak.

Pro konzumaci instantních jídel a jídel z fast foodu platí známé pravidlo. Jedno jídlo jednou za 2 týdny vám neublíží, ale pozor na pravidelné stravování.

Foto: Shutterstock, Zdroj: CNN.com

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments