Potraviny, po kterých uvidíte jako ostříž. Není to pouze mrkev

Pokud chcete dobře vidět, měli byste dobře jíst. Některé potraviny prospějí zraku a nedovolí očím rychle stárnout. Bylinkové obklady zaženou únavu očí i podráždění.

I ti, co doposud byli bez brýlí, mohou začít po 40. roce věku hůř vidět. Oči postupně stárnou, čočka je méně pružná, špatně se zaostřuje na krátké vzdálenosti, čemuž se říká vetchozrakost, nebo přijde ztráta centrálního vidění, tedy makulární degenerace. Oči zbytečně nenamáhejte a pořiďte si vhodné dioptrické brýle.

Potraviny, které chrání zrak

Proces lze oddálit a zpomalit hlavně pomocí přírodních karotenoidů luteinu a zeaxantinu. To jsou základní stavební prvky makulárního pigmentu v oku. S přibývajícím věkem jejich koncentrace klesá a začínají potíže. Soustřeďte se na cenné antioxidanty, které mimo jiné brání i vzniku rakoviny.

Lutein a zeaxantin

Neutralizují volné radikály, působení modrého světla a UV záření, snižují riziko šedého zákalu a makulární degenerace. Přírodním zdrojem je špenát, kapusta, hrách, cuketa, brokolice, kukuřice, žloutek, měsíček lékařský a vojtěška.

Antioxidanty, antokyany a polyfenoly

Zlepšují ostrost vidění, regenerují sítnici, pomáhají očím reagovat na změny světelných podmínek. Pomáhají při šerosleposti, degenerativních změnách sítnice, krátkozrakosti a zeleném zákalu. Doporučují se borůvky, hroznové víno a maliny.

Betakaroten

Betakaroten se v těle přeměňuje na vitamin A a chrání proti šerosleposti. Mrkev můžete i tepelně zpracovanou s kapkou tuku, tělo pak betakaroten lépe vstřebá.

Obklady z odvarů bylin

  • Světlík lékařský – obklad na podrážděné a oteklé oči
  • Jitrocel kopinatý – obklad na zánět a bolest
  • Fenykl obecný – obklad na oči unavené počítačem
  • Chrpa polní – obklad na unavené a zarudlé oči

Bylinné tinktury a detoxikace

Záněty, únavu a podráždění zmírníte užíváním tinktury z jinanu, borůvky, černého rybízu, ořešáku královského, bělotrnu a schizandry. Problémy s očima mohou souviset i s ledvinami. Zaměřte se na jejich detoxikaci. Psychosomaticky se potíže projevují při odsouvání problémů, které nechceme řešit. Pomáhá relaxace, kvalitní spánek i odpočinek od monitorů. Pořiďte si brýle proti modrému světlu.

Foto: Shutterstock, zdroj: WebMD

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments