Zavřít dvířka od pračky, nebo nechat otevřená. Výrobci to tají a 95 % Čechů to dělá špatně, odborník poradil

Nechávat dvířka pračky, pokud právě neperete, otevřená nebo zavřená? Traduje se, že by se měla nechávat otevřená, protože ve zbytkovém vlhku se velmi dobře daří bakteriím a plísním. A ty mohou časem zlikvidovat gumová těsnění vašeho spotřebiče.

Nehledě k zápachu, který se z takové pračky line.

Rizikovější je boční plnění

Tento problém se týká především praček s bočním plněním. V těch se totiž špína a nečistoty z vypraného prádla hromadí více, než v těch, které se plní shora.

Je to proto, že mají vzduchotěsná a vodotěsná dvířka, chránící pračku před vytečením. Ty s horním plněním lépe umožňují vysušení vnitřku mezi jednotlivými praními. Dokonalé těsnění u nich totiž není nutné,” uvádí opravář praček Michal Berka.

Nezatěžujte dvířka

Z toho důvodu je rozšířená praxe, nechávat dvířka pračky otevřená, aby se zbytková vlhkost mohla odpařit. Bohužel ale není výjimkou, že se taková dvířka časem zničí.

Obzvláště v menších koupelnách se může stát, že do dvířek některý člen rodiny nechtěně narazí. To může způsobit jejich vykloubení z pantů nebo prohnutí.

Dalším nešvarem je, používání otevřených dvířek jako náhradního věšáku na ručníky nebo vysvlečené kousky oblečení. I tato zvyklost přispívá k možné deformaci dvířek.

Foto: Shutterstock

Jsou-li ale otevřená neustále, mohou se prohnout i vlastní tíhou. Prohnutá dvířka nejdou zavřít a bez dokonale uzavřených dvířek se pračka nespustí. Někdy se zase sice podaří je zavřít, ale po ukončení pracího programu už nejdou otevřít.

Ani situace, kdy je vaše pračka bez plísní, bakterií i zápachu, ale se zničenými dvířky, není ideální.

Otírejte těsnění a čistěte

Jak tedy předcházet jednomu problému a nezavinit druhý?Nechávejte otevřenou zásuvku na prací prostředky. Vzduch se do pračky dostane i tudy,” říká opravář praček Michal Berka. Po každém praní vnitřek pračky otřete. Především gumová těsnění. Pravidelně pračku čistěte.

Spusťte prací program alespoň na 60 °C spolu s šálkem octa. Skvěle dezinfikuje a dokáže zničit i vodní kámen. Stejnou službu vám udělá i tableta do myčky. I ta dokáže vyčistit pračku od všech usazenin a nečistot.

Pokud už ale vaše dvířka stávkují a nejdou otevřít nebo zavřít, poradíte si i bez opraváře. Pomůže vám obyčejná špulka nití. Je to ale jen dočasné řešení, aby vaše prádlo v dokonale uzavřeném prostoru nezatuchlo.         

youtube

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments